Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Stan surowy zamknięty

Drewniane elewacje

Drewniane detale zastosowane na elewacji od niedawna przeżywają swój renesans – doskonale prezentują się solo, jak również w połączeniu z innymi materiałami wykończeniowymi – cegłą, kamieniem, klinkierem i tynkiem. 

Zastosowanie drewna

Taki sposób ozdobienia budynku to ukłon w kierunku najnowszych trendów – drewniana elewacja jest synonim elegancji, wysmakowanego gustu oraz aktywnego podążania za trendami. Ogromną popularnością cieszą się obecnie elewacje utrzymane w klimacie ascetycznej elegancji, dla kontrastu przełamane elementami okładziny drewnianej. Takie zróżnicowanie faktur służy podkreśleniu detali, ociepleniu wyglądu i nadaniu budynkowi wrażenia lekkości. Dzięki naturalnej urodzie drewna, nawet najprostsza bryła, zyskuje atrakcyjny, przytulny charakter. Zastosowanie drewna to także doskonały pomysł na zintegrowanie domu z ogrodem i otaczającą przyrodą.

Jakość i gatunki drewna

Jakość i żywotność drewna zależy od kilku czynników – przede wszystkim od gatunku drewna, metody obróbki, miejsca zastosowania, poprawności wykonania montażu oraz późniejszej konserwacji i pielęgnacji. Odpowiednio dobrana, poprawnie ułożona i fachowo zabezpieczona elewacja drewniana będzie wspaniałą wizytówką domu. Drewno elewacyjne jest dostępne w dwóch wariantach. Inwestor może kupić gotowe profilowane elementy lub tarcicę, z której zostaną wycięte i uformowane pożądane elementy. Kupno gotowych profili elewacyjnych jest tańsze, szybsze i wygodniejsze, gdyż przerób surowego drewna wiąże się z dodatkowymi kosztami i powstawaniem odpadów. 

Polecane

Aby materiały wykończeniowe dobrze spełniały swoją rolę powinny pełnić kilka niezbędnych  funkcji: być mrozo- i deszczoodporne, nieścieralne i łatwe do utrzymania w czystości. Najważniejsza jest wilgotność drewna – nie powinna być niższa niż 12% i wyższa niż 18%. W polskich warunkach klimatycznych najlepiej sprawdzą się elewacje z drewna egzotycznego (tatajuba, okume, meranti) oraz z drewna pochodzenia podbiegunowego (cedr czerwony, świerk skandynawski, modrzew syberyjski). Bardzo dobre jest także drewno dębowe, sosnowe oraz świerkowe. Przy wyborze odpowiedniego gatunku warto kierować się zarówno jakością, jak i jego ceną i kolorem.

Montaż

Drewnianą elewację można wykonać zarówno na domach zbudowanych w technologii szkieletowej jak i na ścianach murowanych. Bardzo ważna jest fachowość ułożenia elewacji. Sposób mocowania desek jest uzależniony od sposobu ich wyprofilowania. Montaż desek zaczyna się od dołu ściany, nie niżej niż 30 cm od poziomu gruntu. Do mocowania należy używać materiałów niekorodujących o wysokiej jakości. 


Czytaj również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia