Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Stan surowy zamknięty
Drewniane elewacje
Drewniane detale zastosowane na elewacji od niedawna przeżywają swój renesans – doskonale prezentują się solo, jak również w połączeniu z innymi materiałami wykończeniowymi – cegłą, kamieniem, klinkierem i tynkiem.
Zastosowanie drewna
Taki sposób ozdobienia budynku to ukłon w kierunku najnowszych trendów – drewniana elewacja jest synonim elegancji, wysmakowanego gustu oraz aktywnego podążania za trendami. Ogromną popularnością cieszą się obecnie elewacje utrzymane w klimacie ascetycznej elegancji, dla kontrastu przełamane elementami okładziny drewnianej. Takie zróżnicowanie faktur służy podkreśleniu detali, ociepleniu wyglądu i nadaniu budynkowi wrażenia lekkości. Dzięki naturalnej urodzie drewna, nawet najprostsza bryła, zyskuje atrakcyjny, przytulny charakter. Zastosowanie drewna to także doskonały pomysł na zintegrowanie domu z ogrodem i otaczającą przyrodą.
Jakość i gatunki drewna
Jakość i żywotność drewna zależy od kilku czynników – przede wszystkim od gatunku drewna, metody obróbki, miejsca zastosowania, poprawności wykonania montażu oraz późniejszej konserwacji i pielęgnacji. Odpowiednio dobrana, poprawnie ułożona i fachowo zabezpieczona elewacja drewniana będzie wspaniałą wizytówką domu. Drewno elewacyjne jest dostępne w dwóch wariantach. Inwestor może kupić gotowe profilowane elementy lub tarcicę, z której zostaną wycięte i uformowane pożądane elementy. Kupno gotowych profili elewacyjnych jest tańsze, szybsze i wygodniejsze, gdyż przerób surowego drewna wiąże się z dodatkowymi kosztami i powstawaniem odpadów.
Polecane
Aby materiały wykończeniowe dobrze spełniały swoją rolę powinny pełnić kilka niezbędnych funkcji: być mrozo- i deszczoodporne, nieścieralne i łatwe do utrzymania w czystości. Najważniejsza jest wilgotność drewna – nie powinna być niższa niż 12% i wyższa niż 18%. W polskich warunkach klimatycznych najlepiej sprawdzą się elewacje z drewna egzotycznego (tatajuba, okume, meranti) oraz z drewna pochodzenia podbiegunowego (cedr czerwony, świerk skandynawski, modrzew syberyjski). Bardzo dobre jest także drewno dębowe, sosnowe oraz świerkowe. Przy wyborze odpowiedniego gatunku warto kierować się zarówno jakością, jak i jego ceną i kolorem.
Montaż
Drewnianą elewację można wykonać zarówno na domach zbudowanych w technologii szkieletowej jak i na ścianach murowanych. Bardzo ważna jest fachowość ułożenia elewacji. Sposób mocowania desek jest uzależniony od sposobu ich wyprofilowania. Montaż desek zaczyna się od dołu ściany, nie niżej niż 30 cm od poziomu gruntu. Do mocowania należy używać materiałów niekorodujących o wysokiej jakości.
Czytaj również:
-
Technologie wykończenia ścian zewnętrznych
Elewacja często uznawana jest za wizytówkę domu. Jej kolor, struktura, materiał, z jakiego jest wykonana, składają się na wygląd budynku i określają jego charakter.