Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Stan surowy otwarty
Technologie budowy stropów
Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych gdyż od jego wytrzymałości i stabilności w dużej mierze zależy bezpieczeństwo budynku. Zadaniem stropu jest podzielenie budynku na kondygnacje i przeniesienie wszystkich obciążeń, jakie na niego działają.
Zadania stropów:
- przenoszą obciążenia użytkowe własne oraz niekiedy od ścian działowych
- usztywniają budynek
- spełniają rolę przegród ciepło- i dźwiękochłonnych
Na co zwrócić uwagę?
Nośność tego elementu konstrukcyjnego bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców zarówno nad, jak i pod stropem. Stropy mają różną konstrukcję i mogą być wykonane z odmiennych materiałów. Na wybór określonej technologii wpływ mają względy estetyczne, funkcjonalne, obciążeniowe, finansowe i konstrukcyjne. Ze względów racjonalnych wymaga się oszczędności przy wykonawstwie, ważne jest także ograniczenie stosowania stali oraz drewna w konstrukcjach i deskowaniach. We współczesnym budownictwie coraz szersze zastosowanie znajdują stropy z elementów prefabrykowanych, które między innymi dają możliwość osiągania coraz większych wymiarów, pozwalając tym samym na przykrycie całych pomieszczeń jednym elementem. Zdarza się jednak, że przy tak dużych rozpiętościach ugięcia stropów są dość znaczne, co może grozić zaburzeniom ich stabilności np. przy chodzeniu i przesuwaniu towarów czy ruchu maszyn. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest, aby już na etapie projektowania zwrócić szczególną uwagę na obliczenie wytrzymałości – nie można dopuścić aby naprężenia stropów przekraczały dopuszczalne normy. Na skutek złego zaprojektowania stropu, mogą wystąpić takie zjawiska jak: uszkodzenia tynku, pogorszona izolacja dźwiękowa, a nawet katastrofa budowlana. Z tych powodów normy do projektowania konstrukcji drewnianych i stalowych ograniczają dopuszczalną strzałkę ugięcia, zaś normy żelbetowe ustalają najmniejszy możliwy stosunek wysokości żeber stropu do rozpiętości.
Grubość stropu
Przekrój stropu powinien być możliwie jak najmniejszy, aby można było przy ustalonych wysokościach pomieszczeń zaoszczędzić na wysokości budynku, a więc także na objętości muru. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że zmniejszanie grubości stropu zawiązane jest ze zwiększeniem ilości stali w stropach i belkach. Właściwie zaprojektowana wysokość stropu pozwoli osiągnąć minimum ogólnego kosztu.
Podpory stropu
Konstrukcja stropu opiera się na ścianach bądź belkach, które mogą być ukryte wewnątrz stropu lub wystawać na zewnątrz. Belki stropu układa się w kierunku krótszej rozpiętości. W przypadku dużych odległości między ścianami, belki stropowe podpiera się podciągami, które z kolei mogą być podtrzymywane przez słupy. W sytuacji, gdy nie możemy zastosować podparcia słupami, podciągi, a nawet belki muszą mieć znaczny przekrój. Stropy płytowe, w których nie występują belki wykonywane były przy małych rozpiętościach. Obecnie stropy płytowe prefabrykowane stosowane są do przykrywania nawet całych pomieszczeń.
Izolacja stropów
Wartość izolacji cieplnej ma duże znaczenie w stropach nad piwnicami, przejazdami, bramami oraz nad ostatnią kondygnacją. W przypadku stropów międzypiętrowych ma ona znaczenie drugorzędne. Pod względem dźwiękoszczelnym, w przeważającej części, stropy nie spełniają stawianych im wymagań.
Aby izolacja dźwiękowa była prawidłowa, konstrukcja stropu powinna spełniać następujące warunki:
- duża sztywność w celu wyeliminowania drgań
- brak szczelin i porów w stropach, przez które dźwięki mogłyby się bezpośrednio rozchodzić
- zastosowanie warstwy tłumiącej – ze względów izolacji
dźwiękowej nie są pożądane wewnątrz stropu większe puste przestrzenie, gdyż w
wielu przypadkach działają jak pudła rezonansowe
Czytaj również:
-
Technologie budowy domów jednorodzinnych
Wybór technologii budowy domu to jedna z najważniejszych decyzji – pod uwagę trzeba wziąć kilka istotnych parametrów.