Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Stan surowy otwarty
Murowanie kominów
Odpowiednio wykonany komin powinien spełniać normy bezpieczeństwa i być dostosowany do dużych obciążeń oraz różnych rodzajów paliw. Ważną kwestią jest szczelność komina, odporność na spaliny, wilgoć oraz na naprężenia materiałowe, które powstają podczas użytkowania.
Zastosowanie i funkcje
Podstawowym zadaniem komina jest odprowadzanie spalin oraz doprowadzenie powietrza do kotła. W każdym budynku, w którym zaplanowano wentylację grawitacyjną niezbędny jest również komin do wentylacji kuchni, łazienki oraz kotłowni. W zależności od projektu, budynek jednorodzinny, może mieć jeden lub kilka kominów. Ze względów praktycznych, zazwyczaj wszystkie przewody – spalinowy, dymowy i wentylacyjny – umieszcza się w jednym kominie. Budowa całego systemu wymaga wcześniejszego przygotowania stabilnego fundamentu, dlatego też najwygodniej jest wykonać go w trakcie murowania ścian nośnych. Przewody lokuje się w miejscu planowanej kotłowni przy wewnętrznych ścianach budynku.
Rodzaje kominów
Nowoczesne systemy kominowe to konstrukcje stalowe lub ceramiczne. Ich przekrój poprzeczny jest kołowy, a powierzchnia wewnętrzna gładka i pozbawiona załamań oraz występów. Taka budowa zmniejsza opór przepływu powietrza i spalin do minimum. Budując komin systemowy, należy w pierwszej kolejności stosować się do zaleceń producenta sprzętu. Tradycyjny komin wykonuje się z cegły pełnej na całej jego wysokości. Jego wielkość jest zależna od wymiaru zastosowanych cegieł. Podczas budowy należy wykazać się szczególną starannością, zwłaszcza w przypadku przewodów dymowych i spalinowych. W celu przedłużenia trwałości murowanego komina i zwiększenia bezpieczeństwa, zalecane jest zamontowanie w nim wkładu z blachy kwasoodpornej. Kominy tradycyjne charakteryzują się większym oporem przepływu powietrza niż kominy systemowe, zajmują także więcej powierzchni mieszkalnej.
PAMIĘTAJ
Komin powinien być wyprowadzony ponad dach (zgodnie z normą PN-89/B-1042) na wysokość zależną od kąta nachylenia i rodzaju pokrycia połaci dachowej lub usytuowania przeszkody znajdującej się w odległości mniejszej niż 10 m. Część komina, która wystaje ponad dach może być obudowana cegłami klinkierowymi, wymurowana z cegły, pustaków ceramicznych lub ceramiczno-betonowych i otynkowana. Przed pierwszym rozruchem urządzenia grzewczego, cały system musi być sprawdzony przez kominiarza lub osobę uprawnioną, która oceni zgodność zastosowanych materiałów oraz poprawność wykonania z dokumentacją techniczną oraz sprawdzi drożność przewodów i prawidłowy ciąg kominowy. Należy pamiętać o tym, aby regularnie oczyszczać kominy w trakcie eksploatacji.
Może Cię zainteresować:
-
Schody żelbetowe
Schody żelbetowe to jedne z najczęściej wybieranych rodzajów schodów. Mają sporo zalet: sposób ich wykonania oraz nadania im pożądanego kształtu jest stosunkowo łatwy – można je formować na budowie równocześnie z [...]