Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Stan surowy otwarty

Pokrycia dachowe - dachówki cementowe. Wady i zalety

Dach to element wieńczący dom, dlatego bywa też nazywany piątą elewacją. Jego podstawową funkcją jest ochrona wnętrza budynku przed opadami atmosferycznymi, wysoką i niską temperaturą oraz hałasem. Jednak dach pełni także funkcję estetyczną. Aby odpowiednio spełniał swoją rolę konieczny jest dobór stosownego pokrycia dachowego. Dachówki cementowe znakomicie spełniają obie funkcje, dlatego też jest to jeden najczęściej wybieranych materiałów. Inwestorzy wysoko cenią sobie znakomite właściwości i wysoką jakość nowoczesnych dachówek cementowych, a także ich atrakcyjną cenę. 

Projekt domu Alba G1 MULTI-COMFORT Projekt domu Alba G1 MULTI-COMFORT

Proces powstawania

Dachówki cementowe powstają z masy betonowej, którą wytwarza się z wysokiej jakości piasku kwarcowego, cementu oraz wody. Gorącą masę umieszcza się w wytłaczanych aluminiowych formach, a następnie wycina się i formuje dachówki o odpowiednich kształtach. Kolorowe dachówki można uzyskać przez malowanie gotowych dachówek farbami akrylowymi lub przez dodanie do masy odpowiednich barwników. Na końcu dachówki podlegają procesowi suszenia – umieszcza się je w obrotowych komorach, w których panuje bardzo wysoka temperatura, po czym zostają poddane ponownemu malowaniu.

Zastosowanie

Dachówki cementowe poleca się do krycia dachów spadzistych o kącie nachylenia od 16° do 45°. Można nimi wykończyć także dachy o niższym lub wyższym kącie nachylenia, lecz wówczas należy umocnić więźbę lub zastosować dodatkowe mocowanie – w przeciwnym wypadku dachówki mogą obsuwać się lub nawet spadać.

Dachówki cementowe charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na opady atmosferyczne, są mrozoodporne i niepalne, tworzą także bardzo skuteczną barierę akustyczną. Dachówki cementowe należą do stosunkowo ciężkich pokryć, co oznacza, że wymagają wytrzymałej więźby dachowej. Masa metra kwadratowego waha się w granicach od 45 kg/m2 do nawet 70 kg/m2.

Bogata oferta

Producenci dachówek cementowych oferują mnogość rodzajów i kolorów, a także wszystkie elementy potrzebne do wykończenia dachu – dachówki kalenicowe, okapowe, boczne, wentylacyjne, pulpitowe oraz gąsiory. Wybór odpowiedniego kształtu dachówki, zależy zarówno od kwestii estetycznych i finansowych, jak i stosownego dobrania dachówki do rozrzeźbienia dachu. Dach wielospadowy lub o skomplikowanym kształcie najkorzystniej jest kryć dachówkami o niewielkich rozmiarach. Z kolei dachówki duże i wielkoformatowe są polecane dla domów o dachu jedno- i dwuspadowym oraz kopertowym.


Może Cię zainteresować:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Warunki wycofania zgody

Przy czym zgoda wyrażona na zakres przetwarzania wskazany w niniejszym

czytaj całość ›
Pouczenie

Jednocześnie Administrator informuje, że podane w formularzu dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia