Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Stan surowy otwarty
Dach z drewna
Strzecha oraz gonty drewniane są wdzięcznym materiałem do krycia dachów. Można je ułożyć na większości dachów, nawet tych o bardzo skomplikowanych kształtach. Oryginalnie prezentują się na dachach tradycyjnych domów, jak również na budynkach o tradycyjnej architekturze.
Strzecha
Materiałem, który od niedawna przeżywa renesans jest strzecha. Metoda ta była doskonalona przez setki lat i obecnie spełnia wszystkie wymogi nowoczesnego budownictwa. Dzisiejsze pokrycia strzechowe są wytwarzane ze specjalnie wyselekcjonowanej trzciny wodnej. Odpowiednio zaimpregnowana strzecha jest bardzo trudno zapalna. Jeśli zostanie wzbogacona dużą ilością krzemionki, odpowiednio ubita i ściśle ułożona, a ponadto zabezpieczona specjalną powłoką przeciwogniową i przytwierdzona drutem chromoniklowym odpornym na wysokie temperatury stanie się wręcz pokryciem utrudniającym rozprzestrzenianie się ognia. Strzecha nadaje się do krycia dachów o wysokim kącie nachylenia – minimalna wartość wynosi 40°. Z kolei kąt nachylenia lukarn nie może być mniejszy niż 28°. Jest materiałem bardzo plastycznym, szczególnie polecanym do krycia dachów fantazyjnych – z falą i oknami w kształcie wolich oczu.
Ogromną zaletą tego rozwiązania jest wysoka termoizolacyjność. Pokrycie o grubości 35 cm nie wymaga już dodatkowego ocieplenia. Latem doskonale zabezpieczy wnętrze przed przegrzaniem, z kolei zimą pozwoli zatrzymać ciepło w środku domu. Strzecha jest także świetnym izolatorem akustycznym. Żywotność tego pokrycia szacuje się na 70-80 lat. Na dachu pokrytym strzechą nie instaluje się rynien, w związku z czym poszycie powinno być wysunięte możliwie daleko. W trakcie użytkowania dach nie wymaga konserwacji, należy go jednak od czasu do czasu oczyszczać z nadmiaru liści i gałęzi utrudniających odpływ wody.
Jak każdy materiał, także strzecha, ma swoje minusy – najpoważniejszym jest wysoka cena. Pokrycie ze strzechy jest także bardzo ciężkie – 1 m2 może warzyć od 40 do 70 kg. Dlatego już na etapie projektowania należy pomyśleć o solidnej i wytrzymałej konstrukcji więźby dachowej.
Gonty drewniane
Naturalnym i ekologicznym pokryciem jest także dach wykonany z gontów drewnianych. Taki dach najlepiej prezentuje się na budynkach zbudowanych w technologii drewnianej, w tym także na domach z bali. Budynki w tym stylu najczęściej można spotkać w górach. Wyglądają przepięknie i wspaniale komponują się z otaczającymi pejzażami. Inwestor może wybierać wśród gontów ciętych, których powierzchnia jest gładka i gontów łupanych o powierzchni chropowatej. Gonty wykonuje się z drzew iglastych: cedrów, sosen, świerków, jodeł i modrzewi. Drewno powinno być dobrej jakości, z minimalną liczbą sęków. Gonty mogą być cięte – mają wtedy gładką powierzchnię, lub łupane – z nieregularną, chropowatą powierzchnią. Gont łupany – formowany zgodnie z naturalnym, warstwowym przebiegiem włókien drewna – jest trwalszy od gontu ciętego, jednak rzadko układa się z niego całe dachy, ponieważ jest to niezwykle pracochłonne. Pojedynczy element ma standardowo kształt klina o wymiarach 7-12 cm (szerokość), 50-70 cm (długość) i grubość 15-30 mm (grubsza krawędź). Istotnym elementem są również wpusty do łączenia poszczególnych gontów. Pokrycie tego typu można stosować nawet na dachach o bardzo skomplikowanym kształcie. Należy pamiętać, że naturalny kolor drewna, widoczny na dachu zaraz po ułożeniu, będzie szarzał pod wpływem działania promieni słonecznych i opadów. Można temu zapobiec impregnując odpowiednio materiał przed jego ułożeniem.
Dach drewniany cechuje się dużą odpornością na niekorzystne działanie wiatru, mrozu, promieni słonecznych i opadów atmosferycznych. Jest przy tym stosunkowo lekki. Nadaje się do wykańczania skomplikowanych dachów o kącie nachylenia połaci nie mniejszym niż 22°. Tak jak strzecha, jest świetnym materiałem termoizolacyjnym i znakomicie chroni wnętrza przed hałasami. Minusem tego pokrycia jest skomplikowany sposób montażu. Gonty drewniane przybija się warstwowo do poszycia z desek. Dobrze wykonany dach składa się 2-3 warstw. Dach drewniany wymaga odpowiedniej impregnacji w celu ochrony przed grzybami i owadami np. kornikami.
Czytaj również:
-
Dach bitumiczny
Coraz większą popularnością cieszą się pokrycia bitumiczne. Można nimi pokryć dach o praktycznie każdym kącie nachylenia połaci.