Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Stan deweloperski i wykończenie

Parapet zewnętrzny - montaż i wykonanie

Parapet zewnętrzny powinien być trwały i odporny na szkodliwe działanie opadów atmosferycznych. Warto zadbać również o jego estetykę i harmonijną kompozycję z elewacją budynku.  

Funkcje parapetu zewnętrznego

Część ściany znajdująca się poniżej okna to miejsce szczególnie narażone na straty ciepła oraz uszkodzenia wywołane przez opady atmosferyczne – zalanie, zawilgocenie i zapleśnienie. Do ochrony przed niekorzystnym działaniem deszczu i śniegu stosuje się parapety zewnętrzne. Z tego powinny być one wykonane z materiałów nienasiąkliwych i odpornych na warunki atmosferyczne. Jednak, aby parapet był estetyczny, trwały i funkcjonalny, niezbędny jest nie tylko odpowiedni materiał, ale także prawidłowy montaż.   Parapety zewnętrze dobiera się uwzględniając rodzaj okien, a także kolor i styl elewacji, co pozwala na zachowanie jednolitego charakteru budynku.

Montaż parapetu zewnętrznego

W odróżnieniu od parapetu wewnętrznego, montaż podokiennika zewnętrznego wymaga doświadczenia i precyzji. Parapet powinien być zamontowany pod kątem ok. 5º i wystawać poza fasadę na odległość nie mniejszą niż 3 cm. Od spodu musi być wyposażony w tzw. kapinos, czyli specjalnie nacięcie, które uniemożliwi spływanie wody po ścianie budynku. Dzięki temu woda deszczowa będzie swobodnie odprowadzana poza obręb budynku, a ściana i położona na niej warstwa izolacyjna nie ulegną zawilgoceniu.

Sposób montażu parapetu zewnętrznego jest uzależniony od materiału, z jakiego dany podokiennik został wykonany. Niedozwolone, choć wciąż często spotykane, jest przykręcanie parapetu do ramy okiennej za pomocą wkrętów, czy też przybijanie podokiennika gwoździami. Większość parapetów, pod wpływem temperatury, zmienia swoje wymiary i napiera na ściany, co może powodować ich pękanie. Z tego względu konieczne jest pozostawianie kilkumilimetrowej szczeliny między boczną krawędzią parapetu a murem. Uniwersalnym spoiwem, nadającym się do montażu większości parapetów jest klej montażowy. Płytę parapetową umieszcza się pod ościeżnicą okna, zaś jej krawędzie wsuwa się w szczeliny wydrążone w murze. Koniecznie należy uszczelnić połączenie ościeżnicy i muru za pomocą taśmy paroprzepuszczalnej, układając ją w taki sposób, aby zagwarantowała również hermetyczność w naprożach. Zaizolowania wymagają także boczne krawędzie parapetu. Miejsca styku krawędzi podokiennika z murem lub warstwą ocieplenia, należy zabezpieczyć, np. przy pomocy elastycznej taśmy rozprężonej. Staranne uszczelnienie tych newralgicznych punktów pozwoli wyeliminować ryzyko powstawania mostków termicznych. W przypadku okien wykonanych z PVC można przymocować do nich parapet na styk. Należy jednak uważać, aby podokiennik nie przesłaniał otworów odwadniających, znajdujących się w dolnym profilu ościeżnicy. Takie połączenie wymaga uszczelnienia silikonem oraz starannej izolacji podparapetowej. 


Czytaj również:

  • Parapet wewnętrzny

    Parapet wewnętrzny jest nie tylko ozdobą pomieszczenia, ale również newralgicznym punktem, przy którym często tworzą się mostki termiczne. Co zrobić, aby podokiennik odpowiednio spełniał swoje zadania?

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia