Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Stan deweloperski i wykończenie

Parapet wewnętrzny

Parapet wewnętrzny jest nie tylko ozdobą pomieszczenia, ale również newralgicznym punktem, przy którym często tworzą się mostki termiczne. Co zrobić, aby podokiennik odpowiednio spełniał swoje zadania?

Parapet wewnętrzny Parapet wewnętrzny

Funkcje parapetów wewnętrznych

Parapety wewnętrzne są uzupełnieniem wykończenia pomieszczeń,  pełnią funkcję pomocniczą i dekoracyjną. Z tego względu mogą być mniej wytrzymałe od parapetów zewnętrznych. Co ciekawe, parapet wewnętrzny wcale nie jest niezbędnym elementem konstrukcyjnym. Jest to jednak rozwiązanie stosowane tak często i od tak dawna, że trudno nawet wyobrazić sobie okno bez parapetu.

Na ogół pod oknami znajdują się kaloryfery – parapet pomaga odpowiednio kierować strumieniem ciepłego powietrza. Jego zadaniem jest także zatrzymywaniem kurzu oraz zabezpieczenie ściany przed zabrudzeniem i zalaniem podczas mycia okien.

Parapet coraz częściej pełni funkcję półki – stoją na nim książki, kwiaty i drobiazgi. Zdarza się, że szerokie parapety wykłada się miękkim obiciem lub materacem - podokienniki zamieniają się wówczas w wypełnioną światłem strefę wypoczynku z miejscem do siedzenia czy nawet leżenia. Należy pamiętać, że takie parapety muszą mieć bardzo solidne zamocowanie. 

Z czego wykonać parapet?

Podstawową kwestią jest dopasowanie rodzaju parapetu do pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Nowoczesny styl wykończenia promuje surowy i ascetyczny wystrój okien, dlatego w wielu wnętrzach okna pozbawione są firanek i zasłon. W takim przypadku należy szczególnie zadbać o estetykę parapetu, który powinien współgrać z charakterem całego pomieszczenia. Materiał, z którego wykonany jest parapet decyduje o jego cenie i posiadanych właściwościach. Obecnie do produkcji parapetów wewnętrznych najczęściej używa się drewna, kamienia naturalnego i sztucznego, laminowanych płyt wiórowych, konglomeratu marmurowego, PCV, ceramiki i kompozytów. 

Montaż parapetu wewnętrznego

Montaż parapetu wewnętrznego na ogół nie nastręcza większych trudności. Minimalne wysunięcie parapetu poza obrys ściany nie powinno być mniejsze niż 5 cm i nie większe niż 10 cm. Jeżeli wysunięcie z różnych przyczyn musi być dłuższe, należy koniecznie zamontować wsporniki. Aby uniknąć ryzyka powstawania mostków termicznych należy uważać, aby za bardzo nie wsunąć parapetu pod ościeżnicę. Optymalna głębokość osadzenia podokiennika pod ościeżnicą to 1-1,5 cm Gdy pod parapetem znajduje się kaloryfer, podokiennik powinien być zamontowany w odległości 15 cm od grzejnika. W przeciwnym wypadku może blokować odpływ gorącego powietrza.

Parapet osadza się w ścianie, w której wcześniej trzeba wykuć otwory. Z tego względu podokiennik powinien być o kilka centymetrów dłuższy i szerszy od wnęki okiennej. Parapet wewnętrzny powinien być prosty lub nachylony w kierunku wnętrza. W przeciwnym wypadku rozlana woda będzie przedostawała się pod okno, co może doprowadzić do zawilgocenia ściany. Do montażu podokienników należy użyć – w zależności od materiału, z jakiego wykonany jest parapet – kleju lub zaprawy cementowej. W przypadku montażu parapetu na murze podokiennym, należy pamiętać o wyrównaniu podłoża, np. poprzez nałożenie warstwy zaprawy. Podokiennik można ułożyć tylko na wyschniętej zaprawie. Nie można zapomnieć o dokładnym oczyszczeniu muru z brudu, tłuszczu i ewentualnych resztek zaprawy. Po zamontowaniu parapetu należy uszczelnić szczelinę pomiędzy ścianą a parapetem oraz miejsca, w których ściana styka się z krawędzią parapetu. Można to zrobić za pomocą specjalnych profili montażowo wykończeniowych, taśmy polietynowej, silikonu lub pianki montażowej. 


Czytaj również:

  • Z czego wykonać parapet?

    Parapet to istotny element wystroju wnętrza i elewacji domu, a jego styl i staranne wykonanie wpływają na estetykę całego domu. Warto zadbać o elegancki wygląd parapetu i zdecydować się na materiał, który najlepiej [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia