Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Stan deweloperski i wykończenie

Modne sposoby wykończenia sufitów

Jeżeli znudziły Wam się tradycyjne sufity tynkowane, sprawdźcie alternatywne pomysły na wykończenie tej części pomieszczenia. Proponowane rozwiązania przełamują tradycję i wprowadzają do wnętrz powiew świeżości.  

kjlisdhfusjdlkyrowpjhhksxhtu

Sufit z płyt

Zarówno płyty gipsowo-kartonowe, jak i gipsowo-włóknowe mocowane są do sufitu na przytwierdzonym bezpośrednio do stropu ruszcie (najczęściej metalowym, rzadziej drewnianym). Lepszym jednak rozwiązaniem jest wykonanie sufitu podwieszanego za pomocą wieszaków, co znakomicie poprawia akustykę pomieszczenia. Oba rodzaje płyt są stosunkowo lekkie i elastyczne, zwłaszcza gipsowo-włóknowe, które bez nacinania można wyginać w łuki.

Sufit kasetonowy

Rodzaj sufitu podwieszanego wykonanego z kasetonów płaskich lub perforowanych o różnych wzorach, kolorach i fakturze.

Ten sposób wykańczania sufitów święcił tryumfy w latach 90 XX wieku. Współczesny pomysł na kasetony zdecydowanie odbiega jednak od obrazu tamtych czasów. Elementy są najczęściej w kształcie kwadratu i prostokąta, czasem można spotkać kasetony w kształcie fragmentów koła. Kasetony perforowane znacznie lepiej pochłaniają dźwięki.

Do mocowania tego typu sufitu stosowane są trzy rodzaje rusztów, nie co inne niż te przeznaczone do montażu sufitu z płyt. Profile rusztu mogą pozostać widoczne lub wraz z kasetonami tworzyć jednolitą powierzchnię. Od ich kształtu zależy także, czy kasetony będą wyjmowane czy nie.

Kasetony produkowane są różnych materiałów:

  • kasetony gipsowe wykonywane są albo z samego gipsu, albo gipsu oklejonego kartonem (jak płyty gipsowo-kartonowe), mają grubość 8-31 mm, a najczęściej spotykane wymiary to 60 x 60 cm i 60 x 120 cm
  • kasetony z wełny mineralnej lub szklanej pokrywane są powłoką, która chroni je przed brudem i kurzem, dzięki czemu łatwo je wyczyścić; najczęściej produkowane są w kształcie kwadratu i prostokąta, ale można znaleźć także kasetony w kształcie wycinka koła
  • kasetony metalowe produkowane są z ocynkowanej blachy stalowej
    lub aluminiowej i malowane są proszkowo, a ich dobre właściwości akustyczne uzyskuje się dzięki odpowiedniej perforacji; najczęściej spotkać można kasetony o kształcie kwadratów o wymiarach 60 x 60 cm.

Niektórzy producenci oferują również kasetony wykonane z dwóch materiałów – wełny mineralnej i metalu.

Sufit napinany

Sufit napinany znakomicie sprawdza się w kuchni i łazience.

Sufit napinany jest zbudowany z odpornej na wilgoć i chlor błony wykonanej z PVC, fabrycznie ukształtowanej i przyciętej na wymiar. Napina się ją i mocuje za pomocą listew przyściennych wykonanych z tworzywa lub aluminium. Montaż jest bardzo prosty i zabiera niewiele czasu, podobnie ewentualny demontaż. Sufit może być zupełnie płaski lub profilowany listwami separującymi i wypychającymi, co umożliwia nadanie mu praktycznie dowolnego kształtu.

Dzięki materiałowi, z którego wykonana jest błona, sufit jest rozciągliwy i nie przepuszcza wody, w efekcie może być znakomitym zabezpieczeniem przed zalaniem pomieszczenia – jest w stanie utrzymać nawet kilkaset litrów wody. Błona sufitu nie odkształca się, ponieważ jej napięcie nie słabnie z czasem. PVC łatwo utrzymać w czystości myjąc je typowymi środkami czyszczącymi albo spłukując wodą pod ciśnieniem.

Sufit panelowy

Sufity panelowe wykonuje się z utwardzanego PVC, drewna, stali i aluminium. Konstrukcję utrzymują zamocowane na wieszakach profile układane prostopadle do paneli, które montuje się za pomocą specjalnych klipsów. Przestrzenie między panelami wypełnia się tzw. obcym piórem (panele drewniane) lub profilami wypełniającymi o przekroju koła lub prostokąta, ewentualnie pozostawia się niewielkie szczeliny.

Wymiary paneli to najczęściej 8-10 cm szerokości i około 6 m długości. Rozstaw pomiędzy profilami powinien wynosić od 60 do 100 cm.


Czytaj również:

  • Gładkie ściany wewnętrzne – jak je wykonać?

    Czyste i idealnie gładkie ściany to podstawowy warunek pięknie wykończonych wnętrz. Tylko dobrze przygotowane ściany gwarantują bezproblemowe malowanie, tapetowanie czy układanie okleiny. Jak uzyskać taka doskonalą [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia