Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Instalacje

Ogrzewanie podłogowe – poznaj jego największe zalety!

Na ogrzewanie podłogowe decyduje coraz więcej inwestorów. Użytkownicy zwracają uwagę przede wszystkim na aspekt energooszczędności, wygodę użytkowania i względy estetyczne. Jakimi jeszcze zaletami charakteryzuje się podłogowy system grzewczy?

Fot. Purmo | Ogrzewanie podłogowe – poznaj jego największe zalety! Fot. Purmo | Ogrzewanie podłogowe – poznaj jego największe zalety!

Jak to działa?

Ogrzewanie podłogowe to system, który do emisji ciepła wykorzystuje płaską powierzchnię podłogi. Rury, w których krąży ciepła woda umieszczone są bezpośrednio pod posadzką. Dzięki dużej powierzchni grzewczej temperatura wody używana do ogrzewania powinna być tylko o kilka stopni wyższa niż ta, która ma panować w pomieszczeniu. Ciepło do pomieszczenia jest dostarczane przez promieniowanie, a nie jak w przypadku kaloryferów, przez ruch powietrza. Decyzja o montażu ogrzewania podłogowego powinna zapaść podczas projektowania domu, gdyż to rozwiązanie związane jest z koniecznością dopasowania odpowiedniej wysokości podłogi, w której rozprowadzona będzie instalacja grzewcza.

Rozkład temperatury

Ogromną zaletą ogrzewania płaszczyznowego jest wysoki komfort cieplny mieszkańców. Dzięki umieszczeniu systemu w podłodze nagrzane powietrze nie zalega pod sufitem, a rozkłada się równomiernie i jest zbliżone do idealnego z punktu widzenia fizjologii człowieka – najcieplej jest przy stopach (23-24oC), chłodniej na wysokości klatki piersiowej (20oC) i najchłodniej (19oC) na wysokości głowy. System podłogowy jest szczególnie polecany do montażu w łazience, toalecie, kuchni, pokoju dziennym, pokojach do pracy i zabawy oraz na ciągach komunikacyjnych.

Dobry klimat wnętrz

Inwestorzy korzystający z ogrzewania podłogowego zwracają uwagę na aspekt estetyczny całego rozwiązania. Brak grzejników wpływa na ustawność pomieszczenia i daje większą swobodę aranżacji wnętrz. Z kolei mniejsze konwekcyjne ruchy powietrza i niższa temperatura panująca w pomieszczeniu korzystnie wpływają na warunki higieniczne, zdrowie mieszkańców i poziom czystości panujący w mieszkaniu. Ogrzewanie podłogowe jest szczególnie polecane osobom, chorującym na astmę lub zmagającym się z alergią.

W duecie z pompą ciepła

Zaletą ogrzewania podłogowego jest fakt, że można je połączyć z energooszczędnym, niskotemperaturowym źródłem ciepła, np. pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym, czyli urządzeniami osiągającymi najwyższą sprawność, przy podgrzewaniu wody do stosunkowo niskiej temperatury. Dzięki takim rozwiązaniom można racjonalnie gospodarować energią na ogrzewanie i zmniejszyć jej zużycie. System podłogowy zasilany pompą ciepłą sprawdzi się również w upalne dni, gdyż pozwala wykorzystać instalację do ochłodzenia pomieszczenia.

O czym warto pamiętać?

Decydując się na konkretny system grzewczy warto rozważyć wszystkie za i przeciw. W porównaniu z konwencjonalnym ogrzewaniem grzejnikowym, ogrzewanie płaszczyznowe wymaga większych nakładów finansowych podczas montażu, gwarantuje jednak uzyskanie niepowtarzalnego komfortu ciepłej posadzki, zapewnia najkorzystniejszy dla człowieka rozkład temperatur oraz niższe koszty użytkowania budynku. Właściwie zaprojektowany i poprawnie wykonany system grzewczy daje gwarancję komfortu cieplnego na wiele lat. 

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia