Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Instalacje

Kotły grzewcze

Wybór źródła ciepła ma kluczowe znaczenie w perspektywie wydatków inwestycyjnych, przyszłych kosztów eksploatacji budynku oraz komfortu użytkowania instalacji i emisji gazów cieplarnianych. Biorąc pod uwagę dwa najistotniejsze kryteria – koszty wykonania systemu grzewczego oraz koszty eksploatacyjne urządzeń grzewczych – najlepszym sposobem wytwarzania ciepła w polskich warunkach klimatycznych jest zastosowanie kondensacyjnego kotła gazowego.

Optymalne parametry

Najważniejszymi aspektami, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wyboru pieca są:

 • sprawność energetyczna
 • moc grzewcza
 • wydajność przygotowania ciepłej wody użytkowej

Dostępne są kotły tradycyjne, których sprawność nie przekracza 100% i kotły kondensacyjne o sprawności większej niż 100% (nawet o 10-15%). Kotły kondensacyjne odzyskują ciepło ze skraplającej się pary wodnej występującej w spalinach. Dla budynków jednorodzinnych w standardzie NF15 i NF40 dopuszczono wyłącznie kotły o sprawności min. 102%.

Kotły kondensacyjne 

Kotły mogą współpracować z instalacją grzejnikową, lecz wykazują się wyższą sprawnością przy ogrzewaniu podłogowym. Wynika to z kilku przyczyn:

 • temperatura wody na powrocie w ogrzewaniu podłogowym, jest zawsze poniżej granicy wykraplania pary wodnej (56°C)
 • instalacja ma dużą pojemność wodną, co gwarantuje długie cykle pracy palnika z mocą minimalną, a to w konsekwencji prowadzi do wydłużonej pracy w cyklu "mokrym" (z kondensacją). Przy małej pojemności wodnej, palnik, po włączeniu, szybko podgrzewa wodę i samoistnie się wyłącza.

W instalacjach wyposażonych w nowoczesny kocioł kondensacyjny temperatura zasilania nie przekracza 75°C, co sprawia, że kondensacja zachodzi przez ponad 90% okresu grzewczego. Dzięki najnowszej automatyce pomieszczenia będą dobrze ogrzane nawet podczas silnych mrozów. 

Zamknięta komora spalania

Wszystkie kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania, ponieważ wskutek niskiej temperatury spalania, w kominie nie powstaje naturalny ciąg. Kocioł kondensacyjny nie pobiera powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje lecz z zewnątrz budynku. Z tego względu kotły wyposażone są w wentylator zasysający niezbędne powietrze i jednocześnie wypychający nieczystości przez otwór spalinowy na zewnętrz. Powietrze jest zatem pobierane rurą zewnętrzną, zaś wyprowadzane przewodem wewnętrznym. Jeśli moc kotła nie przekracza 21 kW, rura zewnętrzna może zostać wyprowadzona na zewnętrz przez ścianę, z kolei w przypadku pieców o większej mocy, powinna zostać wyprowadzona przez dach. Najwygodniejszym miejscem do zainstalowania kotła z zamkniętą komorą spalania jest, poza kotłownią, kuchnia lub łazienka. 

Na co zwrócić uwagę?

Podczas planowania ogrzewania opartego o kocioł z zamkniętą komorą spalania, należy uwzględnić:

 • moc kotła kondensacyjnego powinna odpowiadać projektowemu obciążeniu cieplnemu budynku – poprawnie dobrany kocioł powinien charakteryzować się jak najmniejszą mocą minimalną i dużym zakresem pracy ciągłej
 • parametry pracy instalacji C.O. oraz jej typ powinny zapewniać maksymalną sprawność kotła kondensacyjnego
 • kocioł kondensacyjny musi być wyposażony w automatykę pogodową, system regulacji temperatury oraz w czujnik temperatury wewnętrznej zlokalizowany w pomieszczeniu reprezentatywnym, np. w pokoju dziennym. Czujnik powinien być pozbawiony głowicy termostatycznej
 • grzejniki powinny mieć znikomą bezwładność cieplną i być wyposażone w zawory z głowicami termostatycznymi
 • kocioł powinien być podłączony do przewodu spalinowo-powietrznego
 • w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł kondensacyjny należy zastosować otwory nawiewne oraz sprawny system wentylacji
 • zastosowanie kotła wymaga doprowadzenia do działki sieci gazowej

Rodzaje kotłów grzewczych 

 • Kocioł z otwartą komorą spalania wymaga dostarczania powietrza z zewnątrz, z tego względu zasysa je z pomieszczenia, w którym się znajduje. Kocioł najkorzystniej jest ulokować w kotłowni wyposażonej w nawiewne i wywiewne otwory wentylacyjne.
 • Kotły olejowenajczęściej stosuje się na terenach nieobjętych siecią gazową. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest swoboda wyboru dostawcy paliwa oraz możliwość negocjacji cen. Ponadto, paliwo olejowe może być przechowywane w zbiornikach o odpowiedniej wielkości, co wiąże się z ograniczeniem dostaw paliwa do 1-2 w ciągu roku oraz wpływa na praktyczną bezobsługowość kotła. Bardzo wygodne jest także ich podobieństwo do kotłów gazowych – po wymianie palnika lub zastosowaniu palnika dwupaliwowego mogą służyć jako kotły gazowe. 
 • Kocioł jednofunkcyjny jest używany do przygotowania C.W.U. i C.O., z priorytetem na przygotowanie ciepłej wody. Piec ogrzewa wodę użytkową w osobnym zasobniku o pojemności dostosowanej do liczby domowników i ilości punktów czerpalnych. Natomiast kocioł dwufunkcyjny ogrzewa ciepłą wodę użytkową przez zabudowany w kotle wymiennik płytowy – jedno urządzenie realizuje dwie funkcje: ogrzewa budynek i ciepłą wodę użytkową.
 • Kotły dwufunkcyjne najczęściej stosuje się w mieszkaniach i niewielkich domach jednorodzinnych wyposażonych w jedną łazienkę, w których punkty poboru ciepłej wody nie są zbyt oddalone od kotła. W domach z dwiema łazienkami i cyrkulacją wody użytkowej, stosowane są wiszące i stojące kotły jednofunkcyjne z zabudowanym zasobnikiem C.W.U.
 • Kotły węglowe z paleniskiem retortowym i płynną regulacją mocy grzewczej (30-100%). Piece zasilane węglem to nadal często spotykane rozwiązanie. Na ogół wybiera się je w sytuacjach, gdy nie ma możliwości zainstalowania kotła zasilanego gazem lub gdy działka nie posiada dostępu do sieci gazowej. Kocioł węglowy z automatycznym podajnikiem i palnikiem retortowym to atrakcyjne unowocześnienie tradycyjnego pieca. Dzięki temu kotły mają podniesioną efektywność, a zarazem są ekologiczne i funkcjonalne. Dzięki sprawnemu układowi sterowania, można dostosować proces spalania do potrzeb domowników. Ogromną zaletą tego systemu jest łatwość obsługi kotła – wystarczy raz na kilka dni napełnić zasobnik. Jednorazowe załadowanie może wystarczyć nawet na siedem dni. Sprawność takiego kotła może przekroczyć 85%

Kocioł węglowy wyposażony w palenisko retortowe może także spalać ekogroszek oraz miał węglowy. Paliwo to uznaje się za ekologiczne ze względu na niską zawartość siarki oraz dwutlenku siarki w spalinach i popiołach.


Może Cię zainteresować:

 • Energia słoneczna

  Słońce jest na ziemi głównym źródłem energii, której przetwarzanie w energię elektryczną oraz cieplną przynosi wymierne korzyści ekonomiczne i ekologiczne.

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia