Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Technologie budowy domów energooszczędnych

Domy energooszczędne mogą być wykonane zarówno w technologii murowanej ze ścianami warstwowymi, jak i technologii drewnianej szkieletowej. Obie konstrukcje umożliwiają zastosowanie grubej warstwy izolacji termicznej.

Fot. ROCKWOOL Fot. ROCKWOOL

Rodzaje ścian zewnętrznych w budynkach energooszczędnych

Ściany zewnętrzne w budynkach energooszczędnych, poza zapewnieniem odpowiedniej nośności oraz ochrony przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, powinny także wyróżniać się niską przewodnością cieplną – na poziomie Umax = 0,08 – 0,20 W/m2K, brakiem mostków termicznych oraz doskonałą szczelnością. 

 • Ściana jednowarstwowa: wykonana z wyrobów jednego rodzaju, np. bloczków z betonu komórkowego lub pustaków ceramicznych. Jej grubość to 36,5-44 cm. Wykończona tynkiem lub okładziną elewacyjną.
 • Ściana dwuwarstwowa: warstwa nośna to 18-25 cm muru wykonanego z ceramiki, silikatów, keramzytobetonu czy betonu komórkowego. Warstwę izolacyjną tworzy 12-20 cm ocieplenie z tynkiem cienkowarstwowym lub dowolną okładziną elewacyjną.
 • Ściana trójwarstwowa: składa się z warstwy nośnej murowanej, warstwy izolacji cieplnej i murowanej warstwy elewacyjnej wykonanej np. z cegieł niewymagających tynkowania: klinkierowych lub silikatowych. Ma około 50-55 cm grubości.
 • Szkieletowa drewniana: izolacja termiczna znajduje się w warstwie nośnej oraz po obydwu jej stronach. Grubość całej ściany wynosi 30-35 cm. Właściwości cieplne ścian w technologii drewnianej szkieletowej są zbliżone do standardów osiąganych przez ściany dwuwarstwowe w budynkach murowanych. 

Termoizolacja

Materiały termoizolacyjne są odpowiedzialne za ograniczenie strat energii. Powinny charakteryzować się niskim przewodzeniem ciepła, niewielką gęstością i słabą nasiąkliwością.Gęstość materiału odpowiada głównie za stopień akumulacji ciepła w jego strukturze, natomiast nasiąkliwość wynika z faktu, że woda jest skutecznym przewodnikiem ciepła – im wyższy współczynnik nasiąkliwości posiada dany materiał, tym większą gromadzi ilość wilgoci. Wraz ze wzrostem kondensacji pary wodnej w ścianie, zwiększa się przepuszczalność ciepła, co z kolei powoduje jeszcze większe zawilgocenie. Gęstość materiału budowlanego, ochrona przed wilgocią oraz właściwa wentylacja są zatem podstawą dla optymalizacji izolacji termicznej budynku.

Materiały termoizolacyjne - rodzaje:

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów termoizolacyjnych. Do najczęściej spotykanych i najbardziej efektywnych należą:

 • wełna mineralna i skalna: stosowana do izolacji ścian, poddaszy i miejsc trudno dostępnych. W postaci granulowanej znajduje zastosowanie przy wypełnianiu izolowanych przestrzeni i szczelin.
 • wata (wełna) szklana: używana do izolacji termicznej i akustycznej, występuje w połączeniu z folią aluminiową pełniąc funkcję paraizolacyjną.
 • styropian spieniany (ekspandowany) EPS i wytłaczany (ekstrudowany) XPS: płyty styropianowe mają szeroki zakres zastosowań, służą do izolacji ścian zewnętrznych, stropów, podłóg, ścian fundamentowych.
 • pianka poliuretanowa PUR: powszechne zastosowanie znajduje w izolacji instalacji, polecana również jako izolacja akustyczna.

Czytaj również:

 • Szczelność powietrzna budynku

  Szczelność przegród zewnętrznych budynku oraz połączeń między nimi to podstawowy warunek prawidłowego funkcjonowania domu o obniżonym zużyciu energii.

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia