Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Strefy buforowe

Jednym z zadań przegród zewnętrznych jest ograniczenie ucieczki ciepła. Aby zminimalizować to negatywne zjawisko, w budynkach energooszczędnych stosuje się przemyślane rozwiązania architektoniczne. Jednym z nich jest tworzenie tzw. stref buforowych. 

Optymalna architektura

Strefy buforowe to grupy pomieszczeń niewymagających napływu promieni słonecznych zlokalizowanych w jednym punkcie domu, najlepiej w chłodnej i zacienionej części północnej. Ten fragment budynku może być nieogrzewany, np. gdy znajduje się tam garaż czy pomieszczenie gospodarcze. Powinien być jednak zaizolowany termicznie zarówno od zewnątrz, jak i od części mieszkalnej. Dzięki temu w strefie buforowej jest zimniej niż w innych pomieszczeniach, lecz na pewno cieplej niż na zewnętrz domu. Korzyść z takiego rozwiązania jest podwójna: nie trzeba tracić energii na ogrzewanie pomieszczeń, które tego nie wymagają, a cała część mieszkalna jest skutecznie chroniona przed zimnem. Taką strefą może być także nieużytkowe poddasze.


Może Cię zainteresować:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia