Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Przegrzewanie budynku - jak zapobiegać?

Dom energooszczędny to budynek aktywnie korzystający z energii słonecznej. Jednak duża ilość przeszkleń na południowej i zachodniej elewacji może doprowadzić do przegrzewania budynku w upalne, letnie dni. Dodatkowo, szczelne otwory okienne i drzwiowe oraz dobrze zaizolowane przegrody zewnętrzne spowalniają oddawanie ciepła. Z tego względu, już na etapie projektowania, warto zastosować odpowiednie rozwiązania służące ograniczeniu ilości zysków ciepła, przy jednoczesnym szybkim usunięciu gorącego powietrza.

Najskuteczniejsze metody ochrony przed przegrzewaniem:

  • sprawnie działająca nawiewno-wywiewna centrala wentylacyjna
  • odpowiednie elementy zacieniające: okapy wysunięte poza obrys budynku, żaluzje zewnętrzne, markizy, rolety, okiennice itp.
  • optymalna liczba otworów wentylacyjnych wywiewnych w ścianach i otwieranych oknach, która umożliwia wietrzenie 

Formy osłon przeciwsłonecznych:

  • stałe elementy architektoniczne (na przykład wysunięte poza obrys budynku okapy, balkony, daszki), elementy te nie powinny ograniczać dostępu promieniowania słonecznego w zimie i powodować powstania mostków cieplnych
  • na elewacji południowej skuteczne będą łamacze światła w postaci nadwieszonych nad nadprożem rusztów
  • zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, np. rolety, żaluzje, okiennice, markizy
  • wewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, np. żaluzje (elementy takie jak wertykale, zasłony nie wykazują się wysoką skutecznością)
  • elementy zacieniające w przestrzeni międzyszybowej, np. żaluzje
  • odpowiednio zasadzona roślinność: drzewa i pnącza okresowo zielone nasadzone od strony południowej i zachodniej skutecznie ograniczają gorącym promieniom słonecznym dostęp do wnętrza, z kolei latem, pozbawione liści, pozwalają im swobodnie wnikać do pomieszczeń 

Elementy zacieniające

Stosowanie elementów zacieniających dotyczy okien skierowanych w kierunku południowym, wschodnim i zachodnim. W okresie zimowym ciepło uzyskane z promieni słonecznych aktywnie wspomaga ogrzewanie domu. W lecie gorąca energia słoneczna nie jest już tak pożądana – może powodować przegrzanie niektórych pomieszczeń, a w konsekwencji dyskomfort użytkowania. Odpowiednio zaprojektowane osłony przeciwsłoneczne nie powinny ograniczać dostępu energii słonecznej w czasie zimy, a jedynie w upalne letnie dni. Żaluzje zewnętrzne lub rolety są jak najbardziej pożądanym elementem budynku energooszczędnego i w żaden sposób nie pogarszają jakości energetycznej budynku. Zdecydowanie efektywniejsze są elementy montowane na zewnątrz budynku, niż przesłony wewnętrzne.

Regulacja pracy systemu c.o. i wentylacji

W celu zapewnienia prawidłowych warunków temperaturowych, mieszkańcy domu energooszczędnego powinni zapoznać się z regulacją i sposobem użytkowania systemu ogrzewania i wentylacji w budynku. Brak regulacji miejscowej w instalacji c.o. lub duża bezwładność cieplna, mogą powodować przegrzewanie pomieszczeń w okresach przejściowych. Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła nie powinna pracować w lecie w cyklu ciągłym, gdyż może to spowodować niepotrzebne nagrzanie powietrza nawiewanego. W takim przypadku, w nocy budynek nie zdąży się wychłodzić, nawet pomimo różnicy temperatur na zewnątrz.

Przewietrzanie nocne

Przewietrzanie nocne to jeden z najprostszych sposobów uzyskania komfortowych temperatur w domu. Na przepływ powietrza ma wpływ różnica temperatur, prędkość i kierunki wiatru oraz wielkość otworów wentylacyjnych. Ważne jest odpowiednie usytuowanie otworów nawiewnych, tak aby zapewnić naturalny ciąg powietrza. Należy też pamiętać o wykorzystaniu do przewietrzania okien otwierano-uchylnych. Powinny być one zaplanowane tak, aby nie powodowały przeciągów i zbytniego wychłodzenia. Wymagana powierzchnia otworów okiennych to około 3% powierzchni podłogi dla danego pomieszczenia.

Masa akumulacyjna wystawiona na działanie promieniowania słonecznego

Problem przegrzewania może występować w domach, gdzie duże powierzchnie ścian skierowane są na południe i akumulują ciepło, którego nie można pozbyć się w lecie. Aby uniknąć ryzyka przegrzania, należy zapewnić dobrą wydajność systemu wentylacji. W dobrze zaprojektowanym i eksploatowanym domu, można uzyskać właściwy komfort cieplny, również w upalne dni.


Czytaj również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia