Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Mostki termiczne

Mostki termiczne, zwane inaczej mostkami cieplnymi, to miejsca w przegrodach zewnętrznych budynku charakteryzujące się podwyższoną przewodnością cieplną. Powstają w punktach, w których warstwa izolacji jest cieńsza lub przerwana oraz w miejscach o niejednorodnych przegrodach. 

Rodzaje mostków termicznych:

 • mostki punktowestanowią niewielki obszar i występują np. w miejscach przebicia termoizolacji elementem montażowym. Są to np. punkty wbicia kotew w przegrodach wielowarstwowych.
 • mostki liniowe  występują na poziomych lub pionowych elementach konstrukcyjnych wykonanych z materiału o gorszych parametrach przenikalności cieplnej niż pozostałe fragmenty przegrody zewnętrznej. Do mostków liniowych należą miejsca osadzenia stolarki okiennej i drzwiowej, wieńce, nadproża, słupy żelbetowe, połączenia płyt balkonowych ze ścianą zewnętrzną, krokwie itp.

Miejsca szczególnie narażone na powstawanie mostków termicznych:

 • połączenia ościeżnica-ościeże występujące w pionowych otworach okiennych i drzwiowych, puszkach rolet, progach drzwi balkonowych i wejściowych
 • połączenie ościeżnica-dach występujące przy oknach dachowych
 • płyty balkonowe, daszki, gzymsy, loggie, czyli miejsca, w których dochodzi do przerwania ciągłości izolacji
 • połączenia ścian zewnętrznych z dachem, np. ściana szczytowa – dach, ścianki kolankowe – dach
 • ścian zewnętrznych ze stropodachem, np. ścianki attykowe
 • połączenia stropów nad nieogrzewanymi piwnicami ze ścianami zewnętrznymi
 • miejsca łączenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych z zewnętrznymi i wewnętrznymi ścianami fundamentowymi
 • podciągi, stropy nadwieszone, tarasy
 • kominy, systemy odprowadzania wody deszczowe 
 • miejsca mocowania barierek, daszków, elewacji drewnianych

(Źródło: NFOŚiGW)

Badanie termowizyjne

Miejsca występowania mostków termicznych można odkryć przy pomocy badania termowizyjnego. Jest to nowoczesna metoda pomiaru budynku, wykonywana na etapie realizacji domu oraz po jego wybudowaniu. Pozwala zobaczyć nieszczelności w oknach, drzwiach, połączeniach dachu i innych newralgicznych miejscach. Wykrywa błędy wykonawcze przy montowaniu ocieplenia izolacji termicznej. Zdjęcia pokazują rozkład temperatur na powierzchni przegród.

Jak uniknąć mostków cieplnych?

Istnieją sprawdzone sposoby pozwalające wyeliminować ryzyko powstania liniowych mostków termicznych:

 • warstwa izolacji powinna otaczać w sposób ciągły i nieprzerwany całą ogrzewaną część budynku
 • wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, należy unikać przerw, pocienienia lub przebić w warstwie izolacji
 • jeżeli przebicie warstwy izolacji jest konieczne, współczynnik przewodzenia ciepła λ W/mK materiału przebijającego w obszarze warstwy izolacji powinien być możliwie jak najniższy; materiały, które można stosować w miejscu przebić, to np. gazobeton, drewno, szkło piankowe, purenit
 • połączenia przegród powinny być zaizolowane w sposób ciągły i nieprzerwany
 • w projekcie budynku powinno się unikać ostrych krawędzi, gdyż są one trudne do zaizolowania, np. szczególnie trudno jest zachować ciągłość izolacji w okolicach lukarn
 • należy stosować rozwiązania sprzyjające zachowaniu ciągłości izolacji, np. samonośne balkony i klatki schodowe oraz posadowienie na płycie fundamentowej

(Źródło: NFOŚiGW)


Może Cię zainteresować:

 • Przegrzewanie budynku - jak zapobiegać?

  Już na etapie projektowania, warto zastosować odpowiednie rozwiązania służące ograniczeniu ilości zysków ciepła, przy jednoczesnym szybkim usunięciu gorącego powietrza.

  Więcej
 • Strefy buforowe

  Jednym z zadań przegród zewnętrznych jest ograniczenie ucieczki ciepła. Aby zminimalizować to negatywne zjawisko, w budynkach energooszczędnych stosuje się przemyślane rozwiązania architektoniczne. Jednym z nich jest [...]

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia