Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Izolacja termiczna ścian piwnicy

Ściany piwnic należy zaizolować poświęcając szczególną uwagę na ciągłość izolacji cieplnej oraz wodochronnej, pionowej i poziomej. Podobnie jak podziemne ściany fundamentowe, ściany piwnic są narażone na skraplanie pary wodnej i powstawanie pleśni. Mostki cieplne, które mogą pojawić się w tym rejonie, można zlikwidować stosując termoizolację w postaci „otuliny" ścian. W dociepleniu kondygnacji podziemnej należy pamiętać również o pozostałych przegrodach poziomych: podłodze i suficie – są to miejsca, w których pojawiają się różnice temperatur. 

Właściwy wybór

Izolacje cieplne kondygnacji podziemnej należy dostosować do sposobu jej użytkowania, w zależności od tego, czy piwnica ma być ogrzewana, czy nieogrzewana. Izolacje wodochronne i przeciwwilgociowe powinny być dostosowane do warunków wodnych, podłoża i wymagań eksploatacyjnych. Izolacja cieplna dodatkowo chroni hydroizolację przed uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi np. podczas zasypywania wykopów. Oba rodzaje izolacji wymagają nie tylko odpowiedniego doboru materiałów, ale także starannego i poprawnego wykonania.

Izolacja ściany piwnicy Izolacja ściany piwnicy

Grubość izolacji

Izolacja piwnic ogrzewanych powinna mieć taką samą grubość jak izolacja przegród naziemnych tj. min. 20 cm. Izolację piwnic nieogrzewanych można traktować jak ocieplenie ścian fundamentowych i założyć ok. 10-15 cm docieplenia.

Konsekwencje niewłaściwego wykonania izolacji

Na skutek niewłaściwego ułożenia izolacji cieplnej na cokole może powstać mostek termiczny. Konsekwencją tego błędu jest obniżenie temperatury w pomieszczeniach przyziemia, ryzyko przebarwienia zimnych ścian, pojawienie się grzybów pleśniowych, zjawisko roszenia, czyli wykraplania się wody, co w efekcie prowadzi do większych straty ciepła i wyższych kosztów ogrzewania. W celu osłabienia negatywnych efektów należy przedłużyć  ocieplenie ścian na część położoną poniżej gruntu.

Piwnice a wody gruntowe

Poziom wód gruntowych na działce to podstawowy czynnik techniczny, który należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o budowie piwnic. Jeśli jest on na poziomie ław fundamentowych lub niewiele poniżej, lepiej z piwnicy zrezygnować. Niezbędne będą tu geotechniczne badania gruntowe. 

Dodatkowe izolacje

Ściany piwniczne wymagają również wykonania hydroizolacji. Istnieją różne rodzaje gruntów: o odmiennej nośności, głębokości przemarzania i odmiennych warunkach wodnych. Dlatego właściwy rodzaj izolacji należy zaprojektować po rozpoznaniu konkretnych uwarunkowań w terenie.Czytaj również: 

  • Izolacja ścian fundamentowych i cokołowych

    Osiągnięcie standardu domu energooszczędnego wymaga ograniczenia strat ciepła przez przegrody zewnętrzne, do których zaliczają się ściany fundamentowe i cokołowe. Optymalne parametry można uzyskać dzięki zwiększeniu [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia