Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Izolacja termiczna - połączenie ościeżnica-ościeże

Połączenie ościeżnica-ościeże stanowi jeden z newralgicznych punktów w domu, który jest szczególnie narażony na powstawanie mostków termicznych. Z tego względu wymaga uważnego wykonania detali konstrukcyjnych i zastosowania odpowiedniej izolacji.  

Co to jest współczynnik Uw?

Wartość Uw to współczynnik przenikania ciepła dla całego okna. Na jego wielkość mają wpływ: współczynnik Ug szyby, współczynnik Uf ramy, współczynnik Ψg ramki dystansowej oraz udział szyby w całkowitej powierzchni okna i ilość podziałów. 

Dobre parametry

Osiągnięciu niskiej wartości współczynnika Uw sprzyjają okna charakteryzujące się dużym udziałem szyby w całkowitej powierzchni okna, np. nieotwieralne. Stosując okna nieotwieralne należy pamiętać o względach bezpieczeństwa, konieczności przewietrzania pomieszczeń w okresie letnim (w każdym pomieszczeniu powinno być co najmniej jedno otwierane okno) i możliwości mycia od strony zewnętrznej. 

Ciepły montaż

Aby energooszczędne okna zachowały swoje właściwości izolacyjne, należy zastosować tzw. ciepły montaż. Polega on na osadzeniu stolarki w warstwie ocieplenia, przy wysunięciu okna poza obrys muru. Okna montuje się za pomocą specjalnych łączników metalowych, dobranych każdorazowo do konkretnych okien i rodzaju materiału konstrukcyjnego ściany. Tylko taki sposób montażu gwarantuje maksymalne ograniczenie strat ciepła. Należy pamiętać, że sama stolarka powinna być szczelna i posiadać wymagane parametry, w tym ciepłą ramkę i odpowiedni współczynnik przenikania ciepła. Dla osiągnięcia wartości współczynnika liniowej straty ciepła g 0,04 W/mK lub 0,03 W/mK konieczne jest zastosowanie specjalnych konstrukcji ramek dystansowych oraz głębsze osadzenie szyby w profilu okiennym. W oknach w budynkach w standardzie NF40 i NF15 należy stosować ciepłe ramki dystansowe.Czytaj również:

  • Izolacja termiczna podłogi na gruncie

    Posadzka to przegroda, która stanowi barierę termiczną oraz chroni wnętrze przed niekorzystnymi warunkami gruntowymi. Wraz ze zwiększeniem grubości izolacji, warto zastosować materiały o wyższej wytrzymałości na [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia