Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Izolacja stropodachów
Stropodach w budownictwie jednorodzinnym to reaktywowany trend, który w ostatnich latach spotyka się z rosnącym zainteresowaniem inwestorów wybierających nowoczesną architekturę. Ze względu na wymagania techniczne, stropodach stanowi jeden z trudniejszych dachów do wykonania.
Nowoczesna architektura
W budownictwie jednorodzinnym stosunkowo niewielki odsetek budynków pokrywany jest stropodachem. Wynika to zarówno z preferencji inwestorów, jak i z wytycznych zawartych w Planie Miejscowym lub Decyzji o Warunkach Zabudowy, które często wykluczają niewielkie kąty nachylenia połaci. W ostatnich latach, w związku z rosnącą popularnością nowoczesnej architektury, stropodachy zyskują nowych zwolenników.
Zastosowanie
Stropodachy znajdują zastosowanie głównie przy niewielkich kątach nachylenia - do ok. 20 stopni. Z punktu widzenia inwestora, główną zaletą wykonania stropodachu, jest zachowanie stałej wysokości pomieszczeń na poddaszu oraz ograniczenie powierzchni dachu do minimum. Płaskie dachy są stosowane głównie w budownictwie inspirowanym stylem nowoczesnym.
Budowa
Stropodachy to złożone, wielowarstwowe przegrody budowlane, w których poszczególne warstwy pełnią różnorodne funkcje. Z tego względu układ i rodzaj warstwy zależy od rodzaju konstrukcji, sposobu użytkowania i warunków zewnętrznych. Stropodachy to nie tylko dachy płaskie, ale także tarasy użytkowe, daszki wykuszy i zielone tarasy.
Podział stropodachów
Stropodachy można podzielić na jedno i dwudzielne, wentylowane i niewentylowane. Dwudzielne składają się z części dolnej - warstwy nośnej, izolacji termicznej, przestrzeni wentylowanej i górnej części jako pokrycia dachowego. Różnica w rodzaju wentylacji dotyczy możliwości wentylowania przestrzeni nad ociepleniem. Za trwalszy uważa się stropodach wentylowany. Wentylacja zapobiega zawilgoceniu izolacji termicznej przy przenikaniu pary wodnej z pomieszczeń ogrzewanych.
Czytaj również:
-
Izolacja termiczna - ścianki kolankowe i szczytowe
Miejsca, w których warstwy dachu skośnego stykają się ze ścianami zewnętrznymi, są szczególnie narażone na straty ciepła i powstanie mostków termicznych. Dotyczy to m.in. ścian szczytowych lub ścianek kolankowych [...]
-
Izolacja termiczna - połączenie ościeżnica-ościeże
Połączenie ościeżnica-ościeże stanowi jeden z newralgicznych punktów w domu, który jest szczególnie narażony na powstawanie mostków termicznych. Z tego względu wymaga uważnego wykonania detali konstrukcyjnych i [...]