Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Izolacja stropodachów

Stropodach w budownictwie jednorodzinnym to reaktywowany trend, który w ostatnich latach spotyka się z rosnącym zainteresowaniem inwestorów wybierających nowoczesną architekturę. Ze względu na wymagania techniczne, stropodach stanowi jeden z trudniejszych dachów do wykonania.

Nowoczesna architektura

W budownictwie jednorodzinnym stosunkowo niewielki odsetek budynków pokrywany jest stropodachem. Wynika to zarówno z preferencji inwestorów, jak i z wytycznych zawartych w Planie Miejscowym lub Decyzji o Warunkach Zabudowy, które często wykluczają niewielkie kąty nachylenia połaci. W ostatnich latach, w związku z rosnącą popularnością nowoczesnej architektury, stropodachy zyskują nowych zwolenników.

Zastosowanie

Stropodachy znajdują zastosowanie głównie przy niewielkich kątach nachylenia - do ok. 20 stopni. Z punktu widzenia inwestora, główną zaletą wykonania stropodachu, jest zachowanie stałej wysokości  pomieszczeń na poddaszu oraz ograniczenie powierzchni dachu do minimum. Płaskie dachy są stosowane głównie w budownictwie inspirowanym stylem nowoczesnym.

Budowa

Stropodachy to złożone, wielowarstwowe przegrody budowlane, w których poszczególne warstwy pełnią różnorodne funkcje. Z tego względu układ i rodzaj warstwy zależy od rodzaju konstrukcji, sposobu użytkowania i warunków zewnętrznych. Stropodachy to nie tylko dachy płaskie, ale także tarasy użytkowe, daszki wykuszy i zielone tarasy.  

Podział stropodachów

Stropodachy można podzielić na jedno i dwudzielne, wentylowane i niewentylowane. Dwudzielne składają się z części dolnej - warstwy nośnej, izolacji termicznej, przestrzeni wentylowanej i górnej części jako pokrycia dachowego. Różnica w rodzaju wentylacji dotyczy możliwości wentylowania przestrzeni nad ociepleniem. Za trwalszy uważa się stropodach wentylowany. Wentylacja zapobiega zawilgoceniu izolacji termicznej przy przenikaniu pary wodnej z pomieszczeń ogrzewanych.


Czytaj również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Warunki wycofania zgody

Przy czym zgoda wyrażona na zakres przetwarzania wskazany w niniejszym

czytaj całość ›
Pouczenie

Jednocześnie Administrator informuje, że podane w formularzu dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia