Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Ekologiczne instalacje domowe

Ekologiczne instalacje domowe mają na celu skutecznie zatrzymać nagromadzone wewnątrz domu ciepło jak  i również pozyskać je wraz z energią za pomocą odnawialnych źródeł energii.

Przykład ekologicznej instalacji domowej - panele fotowoltaiczne Przykład ekologicznej instalacji domowej - panele fotowoltaiczne

Zatrzymać ciepło

W domach energooszczędnych standardem jest instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W budynkach o szczelnych ścianach utrudniona jest naturalna wymiana powietrza, z tego względu, należy zastąpić wentylację grawitacyjną, systemem mechanicznym. Dzięki zastosowaniu rekuperacji, ubytki ciepła zostają skutecznie ograniczone - wykorzystywane jest ciepło, które w przypadku tradycyjnego domu ulatnia się wraz ze zużytym powietrzem. Jeśli dodatkowo inwestor zdecyduje się na gruntowy wymiennik ciepła, napływające powietrze zostanie od razu podgrzane.

Pozyskać ciepło

Wybierając sposób ogrzewania domu należy wziąć pod uwagę skuteczność działania całego systemu, wygodę obsługi, cenę urządzenia i koszty eksploatacji. Warto rozważyć instalację rozwiązań ekologicznych pozwalających nie tylko na ograniczenie szkodliwej emisji gazów, ale także na, chociażby częściowe, uniezależnienie się od dostawców energii. W domu energooszczędnym znakomicie sprawdzi się pompa ciepła, która w przeciwieństwie do tradycyjnych pieców grzewczych, czerpie ciepło ze źródeł odnawialnych - ziemi, wody lub powietrza.

Pozyskać energię

Można także pomyśleć nad zastosowaniem innych energooszczędnych i ekologicznych instalacji. Przede wszystkim warto wykorzystać energię słoneczną - instalacja paneli solarnych pomoże przygotować ciepłą wodę użytkową, z kolei ogniwa fotowoltaiczne zamienią energię słoneczną w elektryczną. Inwestor może także rozważyć budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, niewielkiej elektrowni wiatrowej oraz systemu odzysku wody deszczowej.


Zobacz również:


  • Termoizolacja domu

    Znakomite parametry cieplne to w dużej mierze zasługa właściwie dobranej izolacji, która musi być zastosowana na wszystkich przegrodach domu energooszczędnego. Stopień izolacyjności jest wyrażany przez współczynnik [...]

    Więcej
  • Fotowoltaika w domu jednorodzinnym

    Dzięki coraz bardziej zaawansowanej myśli technologicznej, panele fotowoltaiczne z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników, a energia elektryczna pochodząca ze źródeł odnawialnych stanowi coraz większy procent [...]

    Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia