Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Energia wiatru

Wiatr, jako źródło czystej i niewyczerpalnej energii znajduje coraz szersze zastosowanie, a energetyka wiatrowa pozwala na osiąganie licznych korzyści ekologicznych, gospodarczych i społecznych

Przydomowe elektrownie wiatrowe oraz przemysłowe farmy wiatrowe są także coraz powszechniejszym elementem krajobrazu Polski i coraz większa liczba inwestorów prywatnych interesuje się tego rodzaju instalacjami. Na przeważającym obszarze naszego kraju panują warunki wiatrowe określane jako korzystne. Turbiny wiatrowe najlepiej sprawdzają się nad Bałtykiem oraz w województwach warmińsko-mazurskim, podkarpackim i podlaskim. Najwięcej elektrowni wiatrowych znajduje się w Niemczech (lider), Stanach Zjednoczonych i w Hiszpanii.

Przydomowe elektrownie wiatrowe

Dzięki nawet niewielkim, przydomowym turbinom wiatrowym ruch powietrza jest w stanie wytworzyć moc elektryczną od 100 do kilku tysięcy watów i mogą one stanowić tym samym źródło zasilania dla domu jednorodzinnego. Mała elektrownia wiatrowa może dostarczyć energię elektryczną do oświetlenia, ogrzewania (pompa ciepła) oraz zasilania innych urządzeń mających zastosowanie w gospodarstwie domowym. Ilość wytworzonej przez wiatr energii elektrycznej jest zależna od aktualnych warunków atmosferycznych. Zaletą przydomowych elektrowni wiatrowych jest przede wszystkim to, że w przypadku awarii dostaw prądu uniezależniają gospodarstwo od dostawcy elektryczności z zewnątrz. Konstrukcja elektrowni powinna być dostosowana do prędkości wiatru najczęściej występującej w danym regionie. Z uwagi na bezpieczeństwo, wiatraki zwykle sytuuje się w odległości odpowiadającej co najmniej wysokości samego wiatraka. 

Zalety:

  • redukcja emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2
  • minimalne koszty i straty przesyłu
  • zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem cen energii wytwarzanej przez konwencjonalne źródła
  • prosta obsługa, krótki czas montażu, niskie koszty obsługi i eksploatacji
  • małe turbiny ustawiane bez fundamentu można zainstalować bez ubiegania się o pozwolenie na budowę
  • niski poziom wytwarzanego hałasu
  • brak kosztów paliwa

Czytaj również:

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia