Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Energia słoneczna

Słońce jest na ziemi głównym źródłem energii, której przetwarzanie w energię elektryczną oraz cieplną przynosi wymierne korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Kurczące się zasoby konwencjonalnych paliw powodują, że energia słoneczna, metody jej pozyskiwania i zamiany na energię elektryczną nabierają realnego znaczenia. Stosowanie ogniw fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych jest korzystne ekonomicznie dla inwestora, a jednocześnie również dla środowiska naturalnego, gdyż nie powoduje emisji gazów cieplarnianych, nie pociąga też za sobą produkcji odpadów i innych zanieczyszczeń. Dostępność źródła jest jedynie uzależniona od lokalnych warunków pogodowych rocznego i dobowego cyklu słońca. 

Kolektory słoneczne 

Kolektory słoneczne współpracujące z tradycyjnymi kotłami grzewczymi są najczęściej stosowanym układem wykorzustującym promieniowanie słoneczne. Ciepło, które pozyskujemy z instalacji solarnej wykorzystuje się do podgrzania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), wody w basenie oraz wspomagania ogrzewania pomieszczeń. Stosowane kolektory płaskie oraz rurowe kolektory próżniowe montowane są na intensywnie nasłonecznionej, czyli w polskich warunkach, południowej połaci dachu, południowej pionowej ścianie budynku, balkonie, czasem również oddzielnym miejscu w pobliżu domu. W naszym klimacie kolektory najlepiej pracują w nachyleniu 30° w porze letniej oraz 60° zimą. Jeśli kolektor ma być używany przez cały rok, najkorzystniej jest zamontować solary pod kątem 45% i wykonać tzw. instalację dualną, czyli układ solarny współpracujący z kotłem lub pompą ciepła. W Polsce kolektory słoneczne są w stanie pokryć około 60% rocznego zapotrzebowania domu jednorodzinnego na energię cieplną, jeżeli budynek zostanie właściwie zbudowany, tzn. z zachowaniem wszystkich wyznaczników dla budownictwa energooszczędnego.

Ogniwa fotowoltaiczne 

Ogniwa fotowoltaiczne są urządzeniami przekształcającymi promieniowanie słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną bez ubocznej produkcji zanieczyszczeń, hałasu i czynników, które mogą wpływać niekorzystnie na środowisko. Jednym z podstawowych obecnie zastosowań ogniw jest wytwarzanie energii elektrycznej przez systemy fotowoltaiczne montowane na dachach domów jednorodzinnych. Ilość wytworzonej energii jest proporcjonalna do intensywności promieniowania słonecznego, dlatego należy upewnić się czy połać dachowa, na której chcemy zainstalować system PV jest skierowana na południe oraz, czy nie leży w strefie cienia rzucanego przez inne budynki, kominy czy drzewa. Najwyższa wydajność produkcji energii przez system występuje, gdy słońce pada na ogniwa pod kątem prostym. W Polsce optymalny kąt nachylenia dla paneli fotowoltaicznych to 30-40°. Uzyskanie instalacji o mocy 1 kWe wymaga powierzchni od 7 m² do 20 m² w zależności od zastosowanego modułu i rejonu kraju. Pokrycie niemal całego zapotrzebowania energetycznego domu jednorodzinnego zapewnia instalacja o mocy 2 kWe.

Zalety wykorzystania energii słonecznej:

 • darmowe źródło ciepła
 • niższe rachunki za energię 
 • oszczędności z tytułu kosztów przygotowania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania domu – nawet do 70%
 • prosta integracja z pozostałą częścią instalacji 
 • ochrona środowiska – kolektory i ogniwa nie emitują CO2, gazów cieplarnianych, nie wytwarzają szkodliwych substancji 
 • niezależność w przypadku przerw w dostawie energii

Projekt systemów solarnych do każdego projektu domu!

Projekt instalacji kolektorów słonecznych

Projekt instalacji paneli fotowoltaicznych


Może Cię zainteresować:

 • Energia geotermalna

  Energia geotermalna pochodzi z wnętrza ziemi, jest zgromadzona w skałach i wodach podziemnych, wykorzystuje się ją do celów cieplnych i elektrycznych.

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia