Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Strefowanie temperaturowe

Odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń w budynku pozwala optymalnie wykorzystać energię słoneczną oraz wspomóc efektywność funkcjonowania systemu grzewczego. Wnętrza powinny zostać rozplanowane zgodnie ze stronami świata i wynikającymi z tego zmianami nasłonecznienia. Najwięcej światła dziennego wymagają pomieszczenia strefy dziennej – salon, pokoje do pracy i nauki, a także taras. Planując położenie sypialni warto uwzględnić indywidualne preferencje mieszkańców – pokoje dla osób wstających wcześnie rano najkorzystniej jest umieścić od wschodu, a dla domowników lubiących dłużej pospać – od zachodu. Wszelkie pomieszczenia gospodarcze, spiżarnię, a także garaż czy wiatę garażową należy usytuować od północnej lub ewentualnie wschodniej strony.

Analiza stref termicznych

Poszczególne zespoły pomieszczeń w budynku jednorodzinnym mają określoną temperaturę obliczeniową.

Strefa zimna nieogrzewana (kolor niebieski): temperatura 5-8°C

Nieogrzewana, mieści pomieszczenia nieprzeznaczone do pobytu ludzi. Znajdują się tu garaże, schowki i pomieszczenia na sprzęt ogrodowy, sportowy, domowy itp. Pomieszczenia te zlokalizowane są często za garażem lub w jego sąsiedztwie. Ze względu na brak ogrzewania wskazane jest, aby ta część została oddzielona termicznie do części mieszkalnej.

Strefa chłodna gospodarcza (kolor zielony): temperatura 12-16°C

Mieści pomieszczenia przeznaczone do czasowego pobytu ludzi. Strefa ogrzewana. Znajdują się tu pomieszczenia gospodarcze, kotłownie i spiżarki zlokalizowane w strefie mieszkalnej.

Strefa komfortu i ciepła (kolor żółty): temperatura 20°C

Mieści pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt mieszkańców. Znajdują się tu: pokoje dzienne, pokoje, sypialnie, kuchnie, jadalnie, gabinety, przedpokoje.

Strefa najcieplejsza (kolor pomarańczowy): temperatura 24°C

To pomieszczenia sanitarne, w których panuje wysoki komfort cieplny – łazienki i pokoje kąpielowe. Warto zadbać o zblokowanie występujących w nich pionów kominowych.

Schematyczne rozmieszczenie pomieszczeń w domu

 • strona południowa: pokój dzienny, jadalnia, pokoje pracy i nauki, sypialnie, taras
 • strona północna: kuchnia, pomieszczenia techniczne i gospodarcze, ciągi komunikacyjne, klatki schodowe, przedpokoje, garderoby, garaż
 • strona wschodnia: kuchnia, sypialnie, pomieszczenia techniczne i gospodarcze, ciągi komunikacyjne, klatki schodowe, przedpokoje, garderoby, garaż
 • strona zachodnia: pokój dzienny, sypialnie, taras
 • centralnie: łazienki, wc
 • zblokowane: łazienki, wc, pralnie, kotłownie
 • nieogrzewane strefy buforowe: np. garaż nieogrzewany i oddzielony termicznie od ogrzewanej części budynku

Rozmieszczenie pomieszczeń w projekcie domu Armando G1 ENERGO

Strona południowa: strefa pomieszczeń mieszkalnych: salon z jadalnią, dwie sypialnie

Centrum domu: strefa komunikacyjna: hol

Strona północna: strefa pomieszczeń pomocniczych: garaż, kotłownia, łazienka, kuchnia z niewielką spiżarnią.

Zblokowana część sanitarno-techniczna: łazienka, kotłownia i garaż mają wspólny trzon kominowy.

Projekt Armando G1 ENERGO Projekt Armando G1 ENERGO

Rozmieszczenie pomieszczeń w projekcie domu Niki II G1 ENERGO:

Parter:

Strona południowa: strefa pomieszczeń mieszkalnych: salon z jadalnią, sypialnia

Centrum domu: strefa komunikacyjna: korytarz z klatką schodową

Strona północna: strefa pomieszczeń pomocniczych: garaż, łazienka, kotłownia, kuchnia z niewielką spiżarnią

Zblokowana część sanitarno techniczna: łazienka i kotłownia mają wspólny trzon kominowy

Poddasze:

Strona południowa: strefa pomieszczeń mieszkalnych: dwie komfortowe sypialnie

Centrum domu: strefa komunikacyjna: korytarz

Strona północna: strefa pomieszczeń pomocniczych: łazienka i pomieszczenie gospodarcze - oba pomieszczenia mają wspólny trzon kominowy, który jednocześnie obsługuje dwie kondygnacje

Projekt domu Niki II G1 Projekt domu Niki II G1

Strefy buforowe

Strefy buforowe to grupy pomieszczeń (np. garaż, schowek i pomieszczenia gospodarcze) niewymagające napływu promieni słonecznych, zlokalizowane w jednym punkcie domu, najlepiej w chłodnej i zacienionej północy. Ten fragment budynku może być nieogrzewany, np. gdy znajduje się tam garaż czy pomieszczenie gospodarcze, powinien jednak zostać zaizolowany termicznie zarówno od zewnątrz, jak i od części mieszkalnej. Dzięki temu w strefie buforowej jest zimniej niż w innych pomieszczeniach, lecz na pewno cieplej niż na zewnętrz domu. Korzyść z takiego rozwiązania jest podwójna: nie trzeba tracić energii na ogrzewanie pomieszczeń, które tego nie wymagają, a cała część mieszkalna jest skutecznie chroniona przed zimnem dzięki grubej warstwie izolacji. Taką strefą może być także nieużytkowe poddasze.


Może Cię zainteresować:

 • Bryła domu energooszczędnego

  Odpowiednia architektura budynku to klucz do energooszczędności. Najlepsze parametry energooszczędne uzyska budynek, którego współczynnik kształtu, czyli stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku [...]

  Więcej
 • Architektura słoneczna

  Projekt domu maksymalnie wykorzystujący możliwości promieniowania słonecznego pozwala na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem i oświetleniem.

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia