Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Technologie budowy

Jaką metodę budowy domu wybrać?

Przez ostatnie lata można było zauważyć zmianę zarówno w świadomości jak i w podejściu inwestorów do budowy domów. Do lamusa będą powoli przechodzić sytuacje, w których to inwestorzy zarówno większość dni wolnych od pracy czy kilka urlopów wypoczynkowych z rzędu spędzali na własnej działce budowlanej. Wielu dostrzega korzyści jakie płyną z budowlanego outsourcingu. Postanowiliśmy pokrótce opisać trzy najpopularniejsze metody budowy domów.

Metoda gospodarcza

Według Prawa Budowlanego uczestnikami procesu budowlanego są: inwestor, kierownik budowy, wykonawca, inspektor nadzoru inwestorskiego oraz projektanci. Niekiedy inwestor może pełnić rolę wykonawcy. Za nadzór nad przebiegiem prac musi jednak odpowiadać kierownik budowy. System gospodarczy polega na samodzielnym wykonaniu części prac budowlanych. Największą jej zaletą jest możliwość zbudowania domu w stosunkowo niskich kosztach. Według szacunków jest możliwe zaoszczędzenie około 30% kosztów budowy. Często oszczędność jest jednak pozorna. Ta metoda niesie ze sobą jednak spore ryzyko. Od inwestora wymagana jest bardzo duża wiedza i doświadczenie w budownictwie. Jej brak może skutkować powstaniem wad budowlanych nie objętych gwarancją od wykonawcy i koniecznością ponoszenia kosztów napraw ewentualnych błędów w sztuce budowlanej. Z biegiem lat zauważalne jest coraz mniejsze stosowanie tej metody.

Metoda polegająca na zleceniu usługi deweloperowi lub wykonawcy

Istotą tej metody jest zlecenie wszelkich prac budowlanych firmie – głównemu wykonawcy. Jej rosnąca popularność sprawiła, że stała się ona metodą standardową. Dzięki niej inwestorzy zyskują sporo cennego czasu, jaki przy metodzie gospodarczej musi być przeznaczony na tzw. pobyt „na budowie”. Dodatkowo przy niewiele większych kosztach zyskać można wysokiej jakości dom z gwarancją.

Metoda samodzielnej budowy domu pod nadzorem zewnętrznej firmy

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku w ostatnich latach pojawiła się metoda budowy domów będąca połączeniem dwóch pierwszych metod. Zadanie zbudowania domu spoczywa na inwestorze natomiast zewnętrzna firma budowlana pełni rolę doradcy-opiekuna. Zakres prac budowlanych dla takiej firmy jest ustalany wspólnie z inwestorem, może dotyczyć czynnego udziału w procesie budowlanym lub jedynie jego kontrolowania oraz rozplanowania. Zadanie firmy polega na monitorowaniu kolejności prac, nadzorze technicznym, jakościowym oraz sprawowaniu funkcji kierownika budowy. Może być rozszerzone o pomaganie inwestorowi w wyborze materiałów budowlanych czy też podwykonawców. Dzięki temu wszelkie ryzyka wystąpienia wad budowlanych są mniejsze w porównaniu z metodą gospodarczą. Jej wybór nie zawsze oznacza wysokie koszty. Przy odpowiednim uzgodnieniu zakresu działań zewnętrznej firmy, finanse związane z całościową budową domu mogą być na średnim poziomie.

Którą wybrać?

O tym jaką metodę budowania domu wybrać, decyduje najczęściej indywidualna sytuacja inwestora. W przypadku domów energooszczędnych zalecamy zlecenie budowy zewnętrznym profesjonalnym firmom. Nad takimi realizacjami powinien czuwać wykwalifikowany zespół. Początkowe oszczędności na kosztach wykonawstwa nie zawsze wpływają na mniejsze koszty realizacji i utrzymania inwestycji budowlanej w ogólnym rozrachunku.
 • Odprowadzanie wody z dachu

  Deszcz – naturalne zjawisko o często zbawiennym wpływie na rośliny w przydomowym ogrodzie i wyzwanie dla inwestorów budujących swoje domy. Systemy rynnowe służące do odprowadzania wody z dachu stromego obecnie dostępne [...]

  Więcej
 • Nowa Targowica

  Targowisko Nowa Targowica, pokryte dachówką Gerard z posypką, zlokalizowane jest u zbiegu potoków Biały i Czarny Dunajec, we wschodniej części miasta Nowy Targ.

  Więcej
 • Budowa domu metodą gospodarczą

  Budowa domu metodą gospodarczą polega na samodzielnym wykonaniu części prac budowlanych. W trakcie budowy wymarzonego domu znaczną część prac można wykonać we własnym zakresie.

  Więcej
 • Recepta ENERGO

  Zastosowanie rozwiązań zawartych w recepcie energo przynosi energooszczędność domu, zmniejsza koszty ogrzewania, zapewnia jednocześnie efektywność ekonomiczną oraz najwyższy komfort użytkowania.

  Więcej
 • Budowa domu w technologii firmy WOLF HAUS

  Energooszczędne domy wg projektu ARCHIPELAGU mogą być budowane z prefabrykatów firmy WOLF HAUS – każdy dom, z szerokiej gamy naszych projektów gotowych, można dostosować do własnych wyobrażeń i wymagań.

  Więcej
 • Energooszczędne domy w prefabrykacji drewnianej

  Energooszczędne rozwiązania to największy atut WOLF HAUS. Dzięki ścianom THERMO-WAND, THERMO-MEGA-WAND i ULTRA-THERMO-MEGA-WAND każdy dom wyróżnia się znakomitym wygłuszeniem akustycznym oraz świetnym współczynnikiem [...]

  Więcej
Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia