Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Dopłaty do budowy domu w programie MdM
Osobom, które marzą o własnym domu, program „Mieszkanie dla Młodych” oferuje dwa rodzaje pomocy. Pierwszy to dofinansowanie przy zakupie domu, drugi dotyczy budowy domu metodą gospodarczą – inwestorzy mogą skorzystać ze zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. MdM obowiązuje do końca 2018 r.
Pomoc dla budujących dom metodą gospodarczą
Osoby budujące dom metodą gospodarczą, czyli samodzielnie wykonujące część prac budowlanych, mogą liczyć na pomoc z budżetu Państwa w postaci zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów. Zwrot dotyczy kosztów:
- Udokumentowanych fakturami wystawionymi dla osoby
fizycznej
- Poniesionych na materiały budowlane, które do
30.04.2004 roku były opodatkowane stawką 7% podatku od towarów i usług, a od
1.05.2004 roku są obciążone podatkiem VAT
- Poniesionych od dnia wydania pozwolenia na budowę
do dnia 30 września 2018 roku
Kto może starać się o zwrot części zapłaconego podatku?
Prawo do wystąpienia o zwrot poniesionych wydatków mają osoby fizyczne, które do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę nie ukończyły 36. roku życia. Jeśli o zwrot stara się osoba będąca w związku małżeńskim, warunek musi spełnić młodszy z małżonków. Ponadto, w momencie składania wniosku nie można być właścicielem innej nieruchomości mieszkalnej.
Ile można otrzymać?
Dla stawki VAT równej 23% kwota do zwrotu wynosi 65,22% kwoty VAT widocznej na fakturze. Suma zwrotu nie może jednak przekroczyć 12,195% z 70-krotności ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o zwrot wydatków (parametr jest aktualizowany co kwartał).
Jakie domy kwalifikują się do programu dopłat?
Zwrot części wydatków można otrzymać, jeśli:
- Budujemy dom jednorodzinny
- Nadbudowujemy lub rozbudowujemy budynek na cele
mieszkalne (np. adaptujemy poddasze), w taki sposób, że powstanie nowy lokal
mieszkalny
- Przebudowujemy budynek niemieszkalny, jego część
lub pomieszczenia niemieszkalne na cele mieszkalne, w taki sposób, że powstanie
nowy lokal mieszkalny
Warunkiem otrzymania wsparcia jest również termin wydania pozwolenia na budowę – zwrot dotyczy decyzji otrzymanych po 1 stycznia 2014 roku. Ograniczeniem jest ponadto narzucona maksymalna powierzchnia domu jednorodzinnego, która nie może przekraczać:
- 110 m2w
przypadku wychowywania co najmniej trójki dzieci
- 100 m2w
pozostałych przypadkach
Gdzie i kiedy złożyć wniosek?
Wniosek można złożyć nie później niż do 31 grudnia roku, w którym inwestor przystąpił do użytkowania wybudowanego domu. Dokument należy przedstawić w odpowiednim Urzędzie Skarbowym wraz z ksero pozwolenia na budowę oraz kopiami faktur dokumentujących poniesione wydatki. Jeśli decyzja o zasadności zwrotu będzie pozytywna, środki zostaną wypłacone na konto beneficjenta w ciągu 4 miesięcy od dnia złożenia dokumentów. Wniosek można złożyć tylko raz.
Zobacz kolekcję domów z dopłatą w programie MdM: www.archipelag.pl
Zobacz jak poszerzyć warunki Programu MdM
Zobacz e-katalog Domy z dopłatą MdM
Może Cię zainteresować:
-
TOP 10 – najciekawsze projekty w programie Mieszkanie dla Młodych!
Szukasz idealnego projektu do 100 m2? Chcesz korzystać z rządowego programu dopłat Mieszkanie dla Młodych? Sprawdź nasze projekty! Prezentujemy 10 najciekawszych domów, kwalifikujących się do MdM, w których doskonałe [...]