Projekty domów
do 120m²

Projekty domów
120 - 160m²

Projekty domów
powyżej 160m²

Wszystkie
projekty domów

Projekty domów
z dopłatą

Zadzwoń:
(071) 798 38 00

 
2006-09-11
Wykończenie elewacji, ścian wewnętrznych i podłóg  

Fuga między płytkami

Czy jest optymalna grubość fugi dla określonych płytek glazury? Od czego ona zależy? Od kształtu i wielkości kafla? Ma tylko znaczenie estetyczne czy lepiej trzyma płytkę przy ścianie?

  • dla bardzo popularnych obecnie płytek 10x10 cm stosuje się fugę o szerokości 2 mm
  • dla mozaiki szklanej 2x2 cm - 1 mm
  • dla glazury o wymiarach 20x30 cm - 3 mm
  • dla płytek gresowych 30x30 cm - 5 mm
  • dla płytek wielkoformatowych - od 7 do 10 mm.
Szerokość fugi zależy przede wszystkim od wymiarów płytki ale jest to również kwestia gustu. Warto jednak pamiętać że fuga stanowi swoistą dylatację pomiędzy płytkami pozwalającą na ich minimalne odkształcenia. Zwłaszcza gdy praca podłoża prowadzi do wystąpienia naprężeń na przykład gdy zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe.

Ważne jest przede wszystkim aby do konkretnej grubości spoiny między płytkami zastosować odpowiednią zaprawę wypełniającą. Jeśli już decydujemy że szerokość spoiny będzie wynosić np. 8 mm to do jej wypełnienia nie wolno zastosować zaprawy która co prawda kolorystycznie idealnie pasuje do płytek ale jej maksymalna szerokość może wynosić jedynie 5 mm Coraz częściej spotyka się okładziny w których płytki praktycznie przylegają jedna do drugiej tzw. klejenie bezfugowe. O ile jednak nie dysponujemy odpowiednio przygotowanymi idealnie równymi płytkami nie radzę stosować takiego rozwiązania. Tradycyjne płytki są tylko na pozór równe. Poza tym i tak nie uda się osiągnąć efektu bezspoinowej okładziny gdyż płytki mają wyoblone krawędzie.

www.rzeczpospolita.pl

"Rzeczpospolita" z dnia 11 września 2006 r. dodatek "Nieruchomości"

Wyszukiwanie tekstowe: