Projekty domów
do 120m²

Projekty domów
120 - 160m²

Projekty domów
powyżej 160m²

Wszystkie
projekty domów

Projekty domów
z dopłatą

Zadzwoń:
(071) 798 38 00

 
2005-09-21
Wokół domu  

Jesienna pielęgnacja ogrodu

Szybkimi krokami przyszła do nas jesień. Czas najwyższy pomyśleć o porządkach w ogrodzie. Ostatnie koszenie trawnika przycinanie i usuwanie gałęzi oraz liści to czynności do których potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Bosch posiada w swojej ofercie elektronarzędzia które przygotują nasz ogród do zimy.

Pielęgnacja jesienna roślin to m.in. ostatnie w sezonie koszenie trawnika porządkowanie rabat kwiatowych (usuwanie przekwitłych kwiatostanów i suchych liści wykopanie nie zimujących w gruncie roślin bulwiastych np. dalii oraz kłączowych np. paciorecznika sadzenie roślin cebulowych) zabezpieczanie na zimę delikatnych roślin takich jak np. róże (kopczykowanie) niektóre byliny (okrycie np. igliwiem słomą włókniną ogrodową) czy krzewy (osłonięcie chochołami ze słomy kartonem lub włókniną ogrodową). Okrywanie na zimę jest szczególnie wskazane dla krzewów liściastych zimozielonych (np. rododendronów) gdyż stanowi ochronę przed wysuszającym działaniem wiatrów i nadmiernym nagrzewaniem roślin w dni słoneczne co zwykle jest przyczyną ich uszkadzania.

Prace porządkowe w ogrodzie nasilają się od momentu gdy drzewa i krzewy zaczynają tracić liście. Liście należy usuwać sukcesywnie aby zbyt długo nie zalegały np. na trawniku - w miejscach które pokryją grubą nieprzepuszczalną warstwą może dochodzić do wypadania i zanikania murawy. Liście należy usuwać delikatnie tak aby nie uszkodzić darni i innych roślin a przy okazji nadmiernie nie wygrabić ściółki spod drzew i krzewów czy w obrębie rabat. Najlepsze do tego celu są zwykłe miotłograbie ogrodnicze lub specjalne odkurzacze ogrodowe.

Ważną czynnością z zakresu prac pielęgnacyjnych i porządkowych jest usuwanie gałęzi i konarów drzew i krzewów. Tego rodzaju zabieg przeprowadza się praktycznie przez cały rok - cięcia żywych organów (cięcia typu: odmładzające pobudzające kwitnienie kształtujące pokrój ograniczające rozmiary rośliny itp.) wykonuje się w różnych okresach które przede wszystkim zależą od gatunku rośliny i jej określonych wymagań. Wczesną jesienią czyli jeszcze w okresie pełnego ulistnienia można usuwać np. suche gałęzie. Unika się wtedy przypadkowego wycinania części żywych i zdrowych co jest szczególnie niepożądane przed okresem zimy. Cięcie żywych gałęzi jest zawsze zabiegiem niekorzystnym dla drzewa - powoduje jego znaczne osłabienie i obniżenie odporności na choroby i działanie szkodników. Szczególnie należy unikać nadmiernego i niczym nie uzasadnionego cięcia drzew starszych które charakteryzują się mniejszą zdolnością do regeneracji. Niebezpieczne jest np. jednorazowe przycięcie korony o więcej niż 20% objętości a nawet usunięcie jednego grubego konara o średnicy większej niż 10 cm. Należy przyjąć zasadę że stare drzewa przycina się jedynie gdy jest to konieczne (połamane suche lub porażone szkodnikiem gałęzie sąsiedztwo ciągów komunikacyjnych) zawsze w niewielkim stopniu (głównie drobniejsze gałęzie) i nie powodując deformacji naturalnego pokroju (względy estetyczne zachowanie właściwej statyki drzewa).

Do cięcia drobnych gałęzi używa się zwykle różnego rodzaju sekatorów ręcznych. Do wycinania gałęzi umiejscowionych wysoko przydatne są np. specjalne sekatory ogrodnicze o długich uchwytach. Z myślą o ogrodnikach-hobbystach którzy najczęściej posiadają małe i średnie żywopłoty Bosch wprowadził w ubiegłym roku do sprzedaży pięć nowych sekatorów: AHS 4-16 AHS 42-16 AHS 48-16 AHS 52-16 i AHS 63-16 których długości listew nożowych wynoszą 42 48 52 i 63 cm. W porównaniu do urządzeń poprzedniej generacji został zwiększony odstęp pomiędzy nożami z 15 do 16 mm. Moc nominalna silników wynosi 420 W natomiast w najmniejszym modelu AHS 4-16 - 390 W. Nowe urządzenia posiadają innowacyjny system zbierania gałęzi i liści.

Grube konary wycina się piłą ręczną lub mechaniczną piłą łańcuchową. Piły mechaniczne znacznie ułatwiają np. ścinanie całych drzew a następnie szybkie pocięcie pnia i konarów na części. W ofercie Boscha znajdują się wydajne piły łańcuchowe AKE 35-19 Pro i AKE 40-19 Pro z prowadnicami o długości 35 lub 40 cm. Urządzenia są wyposażone w silniki o mocy 1900 W. Urządzenia dobrze radzą sobie z cięciem twardego drewna grubych gałęzi oraz pniaków.

Przy zastosowaniu specjalnych rozdrabniarek ogrodowych nawet grube i twarde konary mogą stać się pożytecznym surowcem kompostowym. Bosch oferuje ogrodnikom między innymi wydajne rozdrabniarki nożowe AXT Rapid 180 i AXT Rapid 200 z silnikami o mocy 1800 oraz 2000 W. Urządzenia przeznaczone są do mniejszych i średnich ogrodów. Można nimi bez trudu rozdrabniać gałęzie do średnicy 38 mm. Służą również do rozdrabniania odpadów miękkich np. bylin kwiatów i resztek roślinnych z ogródka warzywnego.

Ponieważ rozdrobnione drewno jest materiałem dosyć trudno rozkładającym się i stosunkowo ubogim w azot należy przemieszać je z obornikiem i kompostem pochodzącym z zielonych resztek roślinnych. Tak przygotowany kompost poprawia strukturę i podnosi zasobność gleby. Rozdrobnione drewno podobnie jak zmieloną korę można również stosować jako doskonały materiał do ściółkowania gleby np. pod grupami drzew i krzewów czy w pasie żywopłotu. W obu przypadkach należy pamiętać o tym aby wykorzystywać jedynie drewno które nie jest porażone szkodnikami czyli nie stanowi źródła potencjalnej infekcji.

Oprac. dr inż. Beata Fortuna-Antoszkiewicz Katedra Architektury Krajobrazu SGGW

Firma Robert Bosch Sp. z o. o.

Fot. Bosch

Wyszukiwanie tekstowe: